Fransa’dan artan akaryakıt fiyatları için halka 100 Euro yardım!

Fransa Başbakanı Jean Castex, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışlar sebebiyle aylık net geliri 2 bin euronun altında olanlara 100 euro yardım yapacaklarını ve doğal gaz kullanım bedellerini gelecek sene sabitleyeceklerini bildirdi.
Takip et
Fransa’dan artan akaryakıt fiyatları için halka 100 Euro yardım!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Başbakanı Jean Castex, TF1 televizyon kanalında, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışların sonrasında hükümetin aldığı tedbirlere ilişkin bilgi verdi.

100 EURO YARDIM

Aylık net geliri 2 bin euronun altında olan 38 milyon Fransız vatandaşına 100 euro yardımda bulunulacağını dile getiren Castex, bu ödemelerin herhangi müracaata gerek kalmadan aralık ayında yapılacağını ifade etti.

Castex, bu uygulamanın devlete maliyetinin 3,8 milyar euro olacağını söyledi.

Jean Castex, doğal gaz kullanım bedellerinin de gelecek sene boyunca sabit olacağını belirtti.

AKARYAKIT FİYATLARINDA REKOR ARTIŞ

Fransa’da akaryakıt fiyatlarında görülen rekor artışlarla motorinin litresi 1,56 euroya, benzinin litresi ise 1,63 euroya çıkmıştı.

Ülkede doğal gaz ücretlerine de 1 Temmuz’da yüzde 10, 1 Ağustos’ta yüzde 5,3, 1 Eylül’de yüzde 8,7 ve 1 Ekim’de yüzde 12,6 zam yapılmıştı.

Fransa’nın gündemini sarsan sarı yeleklilerin gösterileri 17 Kasım 2018’de akaryakıt vergilerine yapılan zamlar sebebiyle başlamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.