Fransa’dan ABD’ye Ekonomik Misilleme!

Sarı yeleklilerin eylemleri ile gündemde olan Fransa, şimdilerde aldığı yeni bir kararla adından söz ettiriyor. Dijital vergi kullanımına geçiş yapan ülke ABD’nin şirketlerinden vergi alacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aldığı yeni bir kararla dünya gündemine oturdu. İlk kez Fransa tarafından uygulanacak olan karar Amerika’yı ve Trump’ı memnun etmedi. Macron alınan kararla Amerika’nın büyük teknoloji şirketlerinden vergi alacak.

Faaliyetlerini Fransa’da sürdüren Amerikalı teknoloji şirketleri kazandıkları payların yüzde 3’ünü Fransa’ya ödeyecek. Dijital vergi ödeyecek  olan şirketler yasanın kaldırılması gerektiğini söylediler. En büyük tepkiyi Trump’tan alan Macron Trump’ın tehditlerine rağmen bu kararı uygulamaktan vazgeçmedi.

Bu uygulama ile şirketlerin vergilerinden Fransa 390 milyon Euro elde edileceğini açıkladı. Amerikan basınında yankılanan haber Fransa’ya karşı tepkilere neden oldu. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve kaostan bu yöntemle çıkmaya çalıştığı yorumları geldi.

ASYA VE AVRUPA ÜLKELERİNİ DE KAPSAYACAK

Amerika’nın bakanlarından da tepki alan Macron, tüm karşıtlığa rağmen kararın 2019 itibari ile geriye dönük olarak uygulanacağının üzerini çizdi. Dijital verginin BM’de görüşülüp reddedilmesinin ardından Macron’un uygulamaya geçirmesi Avrupa’yı şaşırttı.

ABD Başkanı Trump, yaptığı bir açıklamada bu yasa için soruşturma açılmasını istedi ve Fransa’ya bu yasadan dolayı yaptırımları olacağını da dile getirdi. Karşı cepheden de açıklamaya ilişkin olarak bu uygulamanın ilerleyen zamanlarda Asya ve Avrupa teknoloji şirketlerini de kapsayacağı bildirildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı