adplus-dvertising

Fransa’daki ırkçılık bebeklerle dergi kapağı oldu!

Fransa’da, aşırı sağcı Causeur dergisinin, ülkedeki demografik değişimden duyduğu rahatsızlığı, kapağına farklı etnik kökenlerden bebek fotoğraflarıyla taşıması tepkiyle karşılandı. Derginin kapağında, farklı etnik kökenleri yansıtan 5 erkek bebeğin fotoğrafını kullanırken, üstünde “Gülün, iyi yer kaptınız” ifadeleri yer aldı.
Takip et
Fransa’daki ırkçılık bebeklerle dergi kapağı oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aylık yayımlanan Causeur dergisi, eylül sayısının kapağında, farklı etnik kökenleri yansıtan 5 erkek bebeğin fotoğrafını kullandı. Fotoğrafın üzerinde “Gülün, iyi yer kaptınız” ifadeleri yer alırken, alt tarafta ise derginin bu ayki konusunun, Fransa‘nın nüfus değişimi olduğunu anlatan ” Limoges‘dan Nimes’e. Belge ve rakamlarla Fransa’nın yeni demografisi” yazısı kullanıldı.

Dergi, “İyi yer kaptınız (Vous etes grand-remplaces)” ifadesiyle, ırkçı, yabancı düşmanı, aşırı sağcı yazar Renaud Camus’un, Fransız ve Avrupa nüfusunun yerini yakın gelecekte öncelikle siyahi Afrika ile Kuzey Afrika kökenlilerden oluşan Avrupalı olmayan bir nüfusa bırakacağına dair “Büyük İkame (Grand Remplacement)” isimli komplo teorisine atıfta bulundu.

Fransa’daki ırkçılık bebeklerle dergi kapağı oldu!

BAKAN TEPKİ GÖSTERDİ: REZİL

Kadın-Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan Elisabeth Moreno, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Causeur dergisinin kapağını “rezil” olarak niteledi ve “Büyük İkame” isimli komplo teorisinin kökeninde katıksız bir ırkçılığın yattığını vurguladı.

Moreno, bakanlıklar arası ırkçılık ve antisemitizm karşıtı delegasyonun, derginin yayınıyla alakalı suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

İktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) partisinden Christophe Castaner ise Causeur dergisinin çocukları hedef alan bir ırkçılığı kapağına taşıdığına dikkati çekerek, bütün çocukların aynı haklarla doğduğu ve ayrımcılığın her zaman suç olacağı bir Fransa’yı savunmaktan gurur işittiğini kaydetti.

YAPTIRIM UYGULANMASI İSTENDİ

Cumhurbaşkanı adayı Sandrine Rousseau’nun sözcüsü Thomas Portes de derginin kapağını “aşağılık” olarak yorumladı ve bu ırkçı yayın için Causeur’e derhal bir yaptırım uygulanması gerektiğini aktardı. Basın Mensubu Aude Lancelin ise “İslamofobik paçavra” olarak nitelediği Causeur dergisinin, bebekleri yeterince beyaz görmeyerek, ırkçılığı katladığının altını çizdi.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ, BAŞÖRTÜSÜ DÜŞMANI

Causeur dergisinin genel yayın yönetmeni Fransız feminist basın mensubu Elisabeth Levy, Ekim 2020’de, Fransa’daki başörtüsü münakaşalarına katılarak, başörtüsünün, Fransa’nın düşmanlarının üniforması olduğunu ileri sürmüş, ülkedeki başörtülü Müslümanların, 16 Ekim 2020’de başı kesilerek öldürülen öğretmenin anısına saygı için birkaç günlüğüne başörtülerini çıkartabileceğini belirtmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.