Fransa’da yeni koronavirüs varyantı tespit edildi!

Son dakika haberi: Koronavirüs mutasyona uğrayarak yayılmaya devam ediyor. Fransa’nın Bretonya bölgesindeki bir okulda B.1.640 kod isimli bir varyant belirlendi.
Takip et
Fransa’da yeni koronavirüs varyantı tespit edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi… Fransız gazetesi Le Telegramme, ülkenin Bretonya bölgesindeki bir okulda geçen ay yeni bir varyant belirlendiğini duyurdu. 24 kişiye bulaşan varyanta B.1.X ya da B.1.640 isimi verilirken daha önceki virüslerde olmayan mutasyonların belirlendiği de açıklandı.

Bilim insanlarının şu an B.1.640 olarak isimlendirdiği varyanttaki başak proteininde daha önce bilinmeyen değişiklikler gözlendiği söylendi. Okulda vakaların tespit edilmesiyle beraber okulun yarısının kapandığını aktaran Fransız basını, bu mutasyonun kontrol altında tutulduğunu ancak dikkatle takip edildiğini yazdı.

ETKİSİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Aynı varyantın Birleşik Krallık, İsviçre, İskoçya ve İtalya’da da belirlendiği söylendi. Bilim insanı Profesör Cyrille Cohen, “Öbür varyantların aksine bu virüsteki başak proteini yani virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan uzantıda bazı eksiklikler var. Ancak bunun virüsü daha mı bulaşıcı yoksa daha az mı bulaşıcı yapacağına dair bir bilgi henüz yok” şeklinde konuştu.

Bu varyantın Afrika’dan geldiğine inanan bilim insanları, “Eğer aşıyı tüm dünyaya yaymazsak, virüs çoğalacak ve yeni varyantlarla karşımıza çıkacak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.