adplus-dvertising

Fransa’da marketlerde ay çiçek yağı tükendi!

Ukrayna-Rusya savaşının sonrasında ortaya çıkan ayçiçek yağı sıkıntısı Fransa’ya ulaştı. Ülkedeki birçok zincir markette ayçiçek yağı reyonları boş kalırken, bazı marketlerde ayçiçek yağı alımına sınırlama getirildi.
Takip et
Fransa’da marketlerde ay çiçek yağı tükendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa‘da, Ukrayna’da devam eden savaş sebebiyle marketlerde ayçiçek yağı raflarının boş kalmasının sonrasında yağ satışına sınırlama kondu.

3 ŞİŞEYLE SINIRLANDIRILDI

Bir market boş ayçiçek yağı reyonuna astığı yazılarda, “Mevcut koşullar sebebiyle bazı ürünlerde tedarik problemleri yaşıyoruz. Bu sebeple, bazı yemeklik yağ markaları stokta kalmamıştır” ve “Yağ alımı müşteri başına maksimum 3 ürün” ifadelerini kullanarak müşterilerine açıklama yaptı.

Bir öbür zincir marketi ise yağ alımını aile başına 3 şişeyle sınırlandırdı. Yapılan açıklamada “Küresel kıtlık sebebiyle, yağ şişesi sayısını hane başına 3 şişe ile sınırlamaya karar verdik” ifadeleri kullanıldı.

Fransa’da marketlerde ay çiçek yağı tükendi!

FİYAT İKİ KATINA ÇIKTI

Ayçiçek yağının fiyatında görülen artışın restoranları ve hazır gıda sektörünü de zor vaziyete sokması bekleniyor. Fransız cipsleri üreten So Chips’in kurucu ortağı Julie Gérard, “Savaştan önce, Ocak 2022’de bin litre ayçiçek yağını bin 800 euroya satın alıyorduk. Bugün fiyat 3 bin 600 euro’ya yükseldi” şeklinde konuştu.

Fransa’da marketlerde ay çiçek yağı tükendi!

ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELMEYE BAŞLADILAR

Bazı üreticiler ise fiyatları artırmaktan kaçınmak için ayçiçek yağını kolza tohumu, hindistancevizi yağı gibi öbür bitkisel yağlarla değiştirdiği bildirildi. İşlenmiş Gıda Ürünleri Firmaları Derneği Başkanı Jéröme Foucault, “Bazı üreticiler ayçiçek yağı tedarikinde kesinti yaşamaya çok yakın. Önümüzdeki haftadan itibaren kimileri ayçiçek yağı yerine kolza yağı, soya fasulyesi yağı ve hatta palmiye yağı kullanmaya zorlanacak” şeklinde konuştu.

FRANSA’DAKİ ÜRETİM İHTİYACI KARŞILAMIYOR

Fransa‘da üretilen ayçiçek yağı ulusal ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor. Senede 500 bin ton ayçiçek yağı üretilen ülkede 800 bin ton bitkisel yağ tüketiliyor. Gıda şirketi Avril’e göre Fransa bütün ayçiçek yağı ithalatını Ukrayna’dan yapıyor.

Fransa’da marketlerde ay çiçek yağı tükendi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.