Fransa’da hapis cezalı koronavirüs yasasına tepki büyüyor!

Fransa’da Senato ve Ulusal Meclisin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kanun tasarısı metninde uzlaşmasının sonrasında Ulusal Mecliste oylanarak Parlamentoda kabul edildi. Kanun, 30 gün içerisinde 3 kez Kovid-19 sağlık kartı kontrolü yapmadığı tespit edilen işletme sahiplerine 1 seneye kadar hapis ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.
Takip et
Fransa’da hapis cezalı koronavirüs yasasına tepki büyüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’da Senato ve Ulusal Meclisin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kanun tasarısı metninde uzlaşmasının sonrasında Ulusal Mecliste oylanarak Parlamentoda kabul edildi.

Senatodan değişikliklerle geçtikten sonra, senatör ve milletvekilleri tarafından yaratılan karma komitede üstünde anlaşılan ortak metin Ulusal Mecliste oylandı.

60’A KARŞI 156 OYLA KABUL EDİLDİ

Kanun tasarısı, 60’a karşı 156 oyla kabul edildi. Kanun uygulamaya konulmadan önce Anayasa Konseyi tarafından incelenecek.

15 KASIM’A KADAR GEÇERLİ OLACAK

Kanunun son hali, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere yönelik Kovid-19 aşısı mecburiyetini koruyor. Kanun, son değişiklikle hükümetin istediği gibi 31 Aralık’a kadar değil 15 Kasım’a kadar geçerli olacak.

Belli etkinlik ve mekanlara girişte, Kovid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi neticesi göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 ruhsat uygulamasını konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da mecburi hale getiren kanunun son halinde, ruhsat uygulaması alışveriş merkezlerinde geçerli olmayacak.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER MUAF TUTULACAK

Kovid-19 sağlık ruhsatı, restoranların ve öbür kapalı mekanların açık kısımlarında da lüzumlu olacak ve 18 yaşından küçükler ruhsattan muaf tutulmayacak.

Kovid-19 ruhsat kontrolü yapacak yetkili yelpazesini genişleten kanunun son halindeKovid-19 hastalarının mecburi karantinasını aynen korunuyor fakat izolasyon kontrolü polisten tıbbi ekiplere devrediliyor.

Senatörlerin isteğiyle kanunda yer verilen temel değişiklik, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından Kovid-19 aşısı yahut ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanların işten çıkarma izninin kaldırılması oldu. İşverenler, Kovid-19 aşısı yahut ruhsatı sunmayan işçilerinin yalnızca maaşlarını vermeyebilecek.

1 SENEYE KADAR HAPİS CEZASI

Kanun, 30 gün içerisinde 3 kez Kovid-19 sağlık kartı kontrolü yapmadığı tespit edilen işletme sahiplerine 1 seneye kadar hapis ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Münakaşalı kanun tasarısı, “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmiş, dün Fransa genelinde resmi verilere göre 160 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.