Fransa’da halk koronavirüs sebebiyle ülkeyi terk ediyor

Fransa’da üçüncü dalga sebebiyle yeni karantina önlemlerinin uygulamaya geçmesine saatler kala, ülkeden resmen kaçış başladı! 12 milyonluk başkent Paris’te insanlar trenlere hücum etti. Ülkenin üçte birini etkileyecek önlemlerin üzerine bir de aşı kaosu eklenmiş vaziyette.
Takip et
Fransa’da halk koronavirüs sebebiyle ülkeyi terk ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Parisliler, ülkenin üçte birinin bir ay sürecek yeni bir karantinaya girmesinden saatler önce Fransız başkentinden akın akın kaçmaya başladı.

Paris bölgesinde 12 milyon insan yeni kısıtlamalara hazırlanırken, batıdan Brittany’ye ve güneyden Lyon’a giden trenler Cuma günü Gare Montparnasse’de hınca hınç insanla doldu.

Brittany ve güneybatıdaki bölgelere hizmet veren Montparnasse istasyonundan ayrılan trenler, Perşembe günü geç saatlerde yapılan rezervasyonların sonrasında tamamen doldu.

Ulusal demiryolu operatörü SNCF’nin bir sözcüsü, önceki Cuma günleri yüzde 60-70 doluluk oranına sahip olduktan sonra bazı bölgelere giden trenlerde hiç yer kalmadığını duyurdu.

Elinde valiziyle19 yaşındaki bir öğrenci olan Maiwenn, üniversite senesinin geri kalanını Brittany’de ailesiyle geçirmek için Paris’ten ayrılmaya karar verdiğini belirtti ve ekledi:

“Dönem sonuna kadar orada kalacağım. Derslerin uzaktan eğitim biçiminde yapılmasının üzerinden bir sene geçti, bu yüzden buna alışmaya başladık.”

Fransa, ülke çapında 18:00’da sokağa çıkma yasağı ve hafta sonu kapatmalarla beraber yeni önlemlerden uzak durmayı umuyordu fakat getirilen tedbirler nüfusun ortalama üçte birini etkiliyor.

Yeni tedbirlerden etkilenen öbür bölgeler arasında kuzeydoğu Fransa’nın Lille kentini kapsayan Hauts-de-France bölgesi ve Akdeniz’deki Alpes-Maritimes ile kuzeyde Seine-Maritime ve Eure yer alıyor.

Fransa’da halk koronavirüs sebebiyle ülkeyi terk ediyor

Sağlık Bakanı Olivier Veran, baharın başlaması ve aşılama kampanyasının da yardımıyla bu bölgesel karantinanın son olmasını umduğunu ifade etti.

Önceki karantinalarda olduğu gibi, bir kişinin yeni kısıtlamalar altındaki alanlarda neden evi terk ettiğini gerekçelendirmek için telefona yazılmış yahut indirilmiş bir forma ihtiyaç duyulacak.

Açık hava egzersizine evden 10 kilometre kadar uzağa sınırsız bir müddet için izin veriliyor fakat hayati olmayan dükkanların kapanması gerekecek.

Bununla beraber, halkın refahı için lüzumlu görülen kitapçılar ve kuaför salonları da güçlendirilmiş sıhhi protokollerle açık kalabilir.

Emmanuel Macron, krizle başa çıktığı için yurtiçi ve yurtdışında eleştiri yağmuruna tutulurken, muhalifler lüzumlu tedbirlerin alınması konusunda ‘başarısız’ olduğunu belirtiyor.

Paris’te sağlık personeli ile bir gün süren görüşmelerden sonra Çarşamba günü Macron, “Açık olalım, çoğunlukla bu meşhur İngiliz varyantının yükselişine doğru üçüncü bir dalgadayız,” şeklinde konuştu.

Fransa Başbakanı Jean Castex, Paris hastanelerini krize sürükleyen ve aşıların nüfusun büyük bölümünü korumak için yavaş kaldığı üçüncü bir Kovid-19 dalgasının ortasında, dün gece yeni tedbirleri açıkladı.

Bu adım, Fransa’nın Çarşamba günü Kovid vakalarındaki en büyük günlük artışını görmesinin sonrasında geldi. En son karantina Kasım ayında uygulanmıştı.

Fransa, AstraZeneca aşısının yalnızca 55 yaşın üzerindekileryapılması gerektiğini söylediğinde, aşı kaosu yeni bir hal aldı. Daha önce tam tersine, yaşlılara bu aşının vurulmaması gerektiği söyleniyordu.

Sağlık yetkilileri, yeni kuralın, AB’nin bu hafta daha çok krize girmesine neden olan ‘kan pıhtısı’ vakalarının sadece 55 yaşın altındakilerde görülmesinden kaynaklandığını belirttiler.

Fakat AB güvenlik uzmanları dün, aşının bütün yaş grupları için güvenli ve etkili olduğuna karar vererek, aşıyla bağlantılı kan pıhtılaşması riskinin artmadığını kaydetti.

Avrupa İlaç Ajansının (EMA), dün AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının “güvenli ve yararlarının risklerinden fazla olduğunu” duyurmasının sonrasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de aynı yönde görüş bildirdi.

Açıklamada, dünya çapında Kovid-19 vaka sayısının 120 milyonu geçtiği, 2,5 milyondan fazla kişinin de virüsten hayatını kaybettiği kaydedilerek, “Aşılama, daha çok hastalık ve ölümü engellemek, salgını kontrol etmeye yardımcı olmak için kritik bir araç olmaya devam ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Fransa’da şu ana kadar 4 milyon 181 bin 607 kişi koronavirüse yakalandı. 91 bin 679 kişi ise yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.