Fransa'da Grevler Son Hız Devam Ederken Macron'dan Geri Adım Geldi

Fransa'da emeklilik reformu grevleri devam ederken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan geri adım geldi. Macron tamamen geri çekilmese de tasarıda değişiklik yapılabileceğini belirtti.
Takip et
Fransa'da Grevler Son Hız Devam Ederken Macron'dan Geri Adım Geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’da yüz binlerce kişiyi sokaklara döken emeklilik reform kanununyla alakalı Cumhurbaşkanı Emmanuelle Macron’dan geri adım sinyali geldi.

Doktorlar, öğretmenler ve özel sektör çalışanlarının da çatısı altında tutan sendikaların öncülük ettiği genel grev dalgası, ikinci haftasında da yaşamı felç etmişti.

MACRON BAŞBAKAN'A TALİMAT VERDİ

Salı günü günlük yaşamın akışını aksatan iş bırakma eylemlerinden bir gün sonra Fransa hükümeti yetkilileri, değişikliğe gitmeyi planladıklarını açıkladı. Macron’un Başbakan Edouard Philippe'ten Noel tatili boyunca da sendikalarla emeklilik reformunda istenen değişikliklere ilişkin müzakerelere devam etmesini istediği kaydedildi.

Yardımcılarından biri, Macron’un erken emeklilik projesini tamamen terk etmeyeceğini, üstünde değişiklik yapmaya hazır olduğunu söyledi. İsim vermeden konuşan yetkili, tam maaş alabilmek için lüzumlu emeklilik yaşının 64’ten 62’ye çekilmesi ile alakalı bazı değişiklikler olabileceğini belirtti.

ÖZEL DURUMLARI ORTADAN KALDIRIYORDU

Sendikalardan büyük tepki gören emeklilik reformu 42 farklı emeklilik uygulamasını tek bir sistem altında birleştirmeyi hedefliyor. Bazı çalışanların yıpranma payı gibi özel vaziyetleri sayesinde 50’li yaşlarda emekli olmasını sağlayan hükümleri de ortadan kaldırıyor.

Hükümet, Noel tatili esnasında ulaşım sektöründeki iş bırakma eylemlerine ara verilmesini umuyor. Emeklilik reformununsa resmen Ocak ayında kanun tasarısı olarak gündeme gelmesi bekleniyor. Daha sonra da Macron’un partisinin çoğunlukta olduğu parlamentoda oylanacak.

MACRON MÜZAKERELERE DAHİL OLMADI

Fransa Cumhurbaşkanı, bugüne dek müzakerelere dahil olmadı. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna bu konuda bir açıklama yapmayı da düşünmüyor.

Emeklilik reformundan sorumlu bakan Jean-Paul Delevoye’nin istifasının sonrasında, Laurent Pietraszewski bu göreve getirildi. Sendikalar Macron’un planına şiddetle karşı çıkıyor ve Noel tatili boyunca greve devam edeceklerini belirtiyor.

SENDİKALAR KIRMIZI ÇİZGİ OLARAK GÖRÜYOR

Ülkedeki en büyük sendikalardan CFDT Genel Sekreteri, emeklilik yaşını arttırmanın kırmızı çizgi olduğunu açıkladı.

Fransa’da yaşamı felç eden genel grev, Fransız kamuoyundan büyük destek görüyor. Son açıklanan anketler, daha uzun çalışma saatlerine karşı daha düşük emekli maaşı korkusu yaşayan Fransızlar’ın grev ve protestoları desteklediğini ortaya koyuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.