Fransa’da cami imamı okuduğu ayet yüzünden görevden alındı!

Fransa’da, Loire bölgesindeki caminin imamı, bayram namazı hutbesinde okuduğu ayet ve hadis “cumhuriyet değerlerine aykırı” görüldüğü gerekçesiyle İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in emriyle görevinden alındı.
Takip et
Fransa’da cami imamı okuduğu ayet yüzünden görevden alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Müslümanları hedef aldığı için eleştirilen “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Kuvvetlendiren Prensipler” tasarısının yasalaştığı Fransa, tepki çeken bir karara sahne oldu.

Saint-Chamond Ulu Camisi’nin imamı, bayram hutbesinde verdiği vaazda Ahzab Suresi’nden İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in eşlerine hitap eden ayetlerle bir hadis paylaştı.

Cumhuriyetçiler Partisinden Belediye Konseyi mensubu Isabelle Surply’in vaazın videosunu internette paylaşmasının sonrasında İçişleri Bakanı Darmanin, “bu ifadeleri kabul edilemez bulduğu” ve “cinsiyet eşitliğine aykırı gördüğü” gerekçesiyle Loire Valiliğinden imamın görevine son verilmesini ve oturma izninin yenilenmemesinin sağlanmasını istedi.

Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada, ertesi gün Le Progres sitesine yaptığı açıklamada, vaazdaki ifadelerinin ve ayetlerin yalnızca bir kısmının alınıp bağlam dışı kullanıldığını söyleyerek, “Kızlarımız evde durmak mecburiyetinde değiller, doktor, mühendis ya da pilot oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Cami yönetimi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda imamın görevine son verildiğini bildirdi.

Loire Valiliği de imamın oturma iznini yenilememe üstünde çalışıldığını bildirdi.

Hauts-de-Seine vilayetinde de bir imamın görevine son verildi

Hauts-de-Seine vilayetindeki Gennevilliers Camisi’nde 4 Haziran’da verdiği vaazda bazı Müslüman kadınların giyim tarzını eleştirmesi “cinsiyetçilik” olarak görülen İmam Mehdi’nin de görevi Darmanin’in emriyle sonlandırıldı.

Söz konusu vaazdan 13 Haziran’da haberdar olan Darmanin, valiliğin konuya dair cami yönetiminden açıklama ve “cinsiyet eşitliğine aykırı” ifadelerin artık vaazlarda yer almamasını sağlayacak tedbirler almasını istemesi direktifini verdi.

Darmanin, öte yandan validen olaya bizzat dahil olmasını ve “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Kuvvetlendiren Prensipler” isimli kanunun izin verdiği yeni araçları kullanarak benzer bir vaaz tekrarlanırsa caminin faaliyetlerini askıya almasını istedi.

Hauts-de-Seine Valiliğinin geçen hafta düzenlediği toplantının sonrasında Gennevilliers Camisi imamının görevine son verildi.

Darmanin’den “Talebimle imamların görevine son verildi” paylaşımı

İçişleri Bakanı Darmanin, imamların görevlerinin sonlandırıldığı bilgisini Twitter hesabından yaptığı, “Talebimle, Hauts-de-Seine ve Loire’da kabul edilemez vaazlar veren 2 imamın görevine son verildi. Cumhuriyetin kurallarına ve değerlerine karşı çıkanlarla yorulmadan savaşacağız.” açıklamasıyla paylaştı.

Salgın döneminde kadınların alınmadığı iddia edilen cami İçişleri Bakanlığının hedefinde

Le Figaro gazetesi, İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başından bu yana kadınların alınmadığı öne sürülen Roubaix Camisi’ni hedefe koyduğunu yazdı.

Gazetenin haberinde North vilayeti idaresinin, konuyla alakalı cami yönetiminden açıklama beklediği ifade edildi.

Avrupa’nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Fransa’da bugün yasalaşan “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Kuvvetlendiren Prensipler” kanununda bütün derneklerin bu prensiplere saygılı olmayı taahhüt etmesi gerektiği söyleniyor.

“İçişleri Bakanı İslam’a karşı nefret dolu”

İnsan hakları savunucusu avukat Sefen Guez, Fransa İçişleri Bakanı’nın imamları hedef almasına ve validen imamı görevden alması talebine ilişkin Twitter’dan “Saint-Chamond Camisi gösterdi ki Fransa’da imamları valilik göreve atıyor.” açıklamasıyla karara tepki gösterdi.

Medya uzmanı Sylvain Tirreau da Darmanin’in İslam’a karşı nefret dolu olduğunu ve Müslümanlara karşı girişimlerinden vazgeçmediğini gördüğünü ifade etti.

Öbür yandan İmam Mmadi Ahamada’ya destek için Fransa’da imza kampanyası başlatıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.