adplus-dvertising

Fransa ve İngiltere arasındaki denizaltı krizinde arka arkaya suçlamalar!

ABD ile denizaltı krizine ilişkin Fransa’dan yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD ve Avustralya’yı “eski ortak” olarak niteledi. Söz konusu ülkelerle aralarında bir “kriz” olduğunu belirtti.
Takip et
Fransa ve İngiltere arasındaki denizaltı krizinde arka arkaya suçlamalar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, France 2 televizyonunda misafir olduğu programda, ABD ile Fransa ilişkileri tarihinde ilk kez büyükelçilerini geri çağırdıklarını, bunun iki ülke arasındaki ve Avustralya ile krizin şiddetini gösterdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı, “Yalan, ikiyüzlülük, ciddi bir güven ihlali ve hor görmeyle karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor, bu kriz manasına geliyor.” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE’YE TARİHİ SUÇLAMA!

Fransa’nın ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini geri çekmesi konusunda, “Eski ortaklarımıza ciddi bir memnuniyetsizlik, aramızda ciddi bir kriz olduğunu göstermenin bir yoluydu.” diyen Le Drian, Avustralya ve ABD’deki çıkarlarını savunmak için pozisyonlarını tekrardan değerlendireceklerini belirtti.

Fransız Bakan, İngiltere’yi de devamlı fırsatçılık peşinde olmakla suçlayarak, bu sebeple Londra büyükelçisini geri çekmeyi lüzumsuz gördüklerini aktardı.

Denizaltı anlaşması krizinin NATO’nun yeni strateji konsepti üstünde yansımaları olacağını ifade eden Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Joe Biden ile konuyla alakalı henüz görüşmediğini dile getirdi.

Jean-Yves Le Drian, Biden’in bu konudaki davranış tarzını eski ABD Başkanı Donald Trump’a benzeterek, Biden’in tweet atmasa da tek bir duyuruyla hareket ettiğini, bunun katlanılamaz olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı, “Çin, ABD, Türkiye ve Rusya karşısında Avrupa strateji değiştirmeli mi?” sorusuna, Afganistan’dan çekilme ve denizaltı krizinden sonra, eğer tarihte kalmak istiyorsa Avrupa ülkelerinin birleşmesi ve farklı bir doğrultuda hareket etmesi gerektiği biçiminde yanıt verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.