Fransa: Türkiye’den somut adımlar bekliyoruz!

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Türkiye’nin söylemlerinin daha güven verdiğini ve fakat somut adımlar atana kadar ilişkilerin kırılgan kalacağını belirtti.
Takip et
Fransa: Türkiye’den somut adımlar bekliyoruz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Fransa’ya ve Avrupa Birliği’ne (AB) karşı söylemlerinin daha güven verdiğini ve fakat somut adımlar atana kadar ilişkilerin kırılgan kalacağını açıkladı.

GÖRÜŞMENİN SONRASINDA AÇIKLAMA

Ankara, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve öbür konulardaki politikaları sebebiyle Paris ile defalarca anlaşmazlık yaşadı fakat NATO mensupları şubat ayında ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir yol haritası üstünde çalıştıklarını söylediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı videokonferans görüşmesinde iki ülke arasında iş birliği için “ciddi potansiyel” bulunduğunu ve güvenlik ve öbür konularda iki ülkenin dayanışma içinde hareket etmesini arzu ettiğini belirtti.

Le Drian dün akşam parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, “Artık hakaret yok ve söylemler daha güven verici.” şeklinde konuştu.

Le Drian, Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs sularındaki sondajını sonlandırmasının ve Ankara’nın uzun süredir deniz yetki hakları ile alakalı anlaşmazlık yaşadığı Yunanistan ile müzakereleri tekrardan başlatma isteğinin olumlu işaretler olduğunu belirtti.

“SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ İSTİYORUZ”

Le Drian Libya, Irak ve Dağlık Karabağ konusundaki anlaşmazlıklara atıfta bulunarak, “(İlişkiler) Kırılgan, çünkü anlaşmazlıklar listesi çok uzun, fakat Türkiye ile sağlıklı bir ilişki istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Le Drian, “Adım atılması gerekiyor ve bu adım atıldığında ona göre yaklaşım benimseyeceğiz. Şuanlık yalnızca söylemler var.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.