Fransa, Suriye’nin Kuzeyindeki Askerlerini Çekecek

Barış Pınarı Harekatı sonrasında Fransa bölgedeki askerlerini çekme kararı aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı icra edilen ve Suriye Milli Ordusu askerleri tarafından desteklenen Barış Pınarı Harekatı başarıyla sürüyor. Operasyonda önemli bölgeler Resulayn ve Tel Abyad teröristlerden arındırıldı. Bölgede sıcak saatler meydana gelirken Fransa’dan çekilme kararı geldi. Türkiye’ye silah ambargosu tehdidi yapan Fransa’nın, bölgeden çekilme kararı verdiğini belirtildi.


FRANSA ORDUSU SURİYE’DEN ÇEKİLECEK

Beyaz Saray’ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirilerek, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır düşündüğü operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyona destek vermeyecek veya bu operasyona dahil olmayacak.” sözleri kullanılmıştı. Amerika’nın kararının ardından Fransa, Suriye’den çekilme kararı verdi.

Fransa Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının ortak paylaşımında Türkiye’ye bütün silah ihracatının durdurulduğu bilgisi geçildi. Suriye operasyonuna son verilmesi çağrısı gerçekleştirildi.

“GÜVENLİK İÇİN ÖNLEMLER ALINDI”

Fransa Cumhurbaşkanlığından paylaşılan açıklamada, “Önümüzdeki saatlerde bölgedeki Fransız askeri ve sivil personelinin emniyetini tesis etmek için önlemler alınacaktır” sözlerine yer verildi.

Barış Pınarı Harekatı sürerken Fransa’dan skandal bir açıklama daha gelmişti. Fransa’nın Avrupa İlişkileri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Amelie de Montchalin Fransız Inter radyosuna açıklamalar yaptı. Montchalin, “Suriye sebebiyle Türkiye’ye bir yaptırım uygulanması meselesi gelecek hafta Avrupa Konseyi’nde konululacak. Açıkça bu konu masada olacak” demişti.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı