Fransa, İran’ı nükleer programıyla ilgili uyardı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran’ın Viyana anlaşması ihlallerini artırarak nükleer vaziyeti kötüleştirmeye son vermesi gerektiğini söyledi.
Takip et
Fransa, İran’ı nükleer programıyla ilgili uyardı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Macron, Elysee Sarayı’nda İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. İki lider görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ele aldıklarını ifade eden Macron, “Fransa’nın İsrail’in güvenliğine sarsılmaz biçimde bağlı ve bölgedeki istikrarı temin etmek için onların yanında olmaya kararlı olduğunu bir defa daha hatırlattım.” şeklinde konuştu.

Macron, İran’ın nükleer faaliyetlerinden endişeli olduklarını söyleyerek, “İran, Viyana anlaşması ihlallerini artırarak nükleer vaziyeti kötüleştirmeye son vermeli.” ifadesini kullandı.

İran’ın beklenen eylemleri gerçekleştirmesi ve sorumlu gibi davranması gerektiğini ifade eden Macron, bu ülkenin balistik faaliyetlerinin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Macron öte yandan, Lübnan halkına ve ülkenin barış ile istikrarına bağlı olduklarını belirtti.

Lübnan halkının bu vaziyette bırakılmaması gerektiğini ifade eden Macron, Lübnan’ın “çökmemesi” ve ülkede hükümetin kurulması için her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti.

Macron, “İsrail-Filistin meselesinin çözülmesi için yakalanan pozitif dinamiği sürdürmek mühim.” yorumunu yaptı.

Filistin ile İsrail arasında diyalog yolunun bulunması için Fransa’nın seferber olduğunu dile getiren Macron, bu konuda siyasi müzakerelere alternatifin bulunmadığını belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Macron’un ve Fransız yetkililerin Yahudi karşıtlığı ile mücadele ettiğini söyledi.

Birçok alanda Fransa ile iş birliği içinde olduklarını anımsatan Rivlin, Fas ile diyaloğun tekrardan başlamasının bölgedeki halklar için umut olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.