adplus-dvertising

Fransa bayrağının renklerini değiştiren Macron, ülkeyi ikiye böldü!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa ulusal bayrağındaki mavi rengi daha koyu bir tonu olan laciverte döndürmesi kamuoyunu sanki ikiye böldü.
Takip et
Fransa bayrağının renklerini değiştiren Macron, ülkeyi ikiye böldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransız basınında yer verilen haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aldığı kararla Fransa ulusal bayrağındaki üç renkten biri olan mavi rengi daha koyu bir renk olan lacivertle değiştirdiği söylendi. Bayraktaki rengin habersiz biçimde değiştirilmesi ise kamuoyunu ikiye böldü. Bazı kişiler bayraktaki rengin değiştirilmesini memnuniyetle karşılarken, kimileri ise bu kararı “aşırı” olarak nitelendirdi.

“BAYRAK ÖZÜNE DÖNDÜ”

Sosyal medyada bazı kullanıcılar bayrağın özüne döndüğünü ifade etti. Bayrağın yeni versiyonu daha önce Fransız Devrimi esnasında 1790’larda kullanılmıştı. Bayrağın açık mavi rengi 1976’da dönemin Cumhurbaşkanı Valery Giscard-d’Estaing tarafından Avrupa Birliği bayrağının rengine uyması için değiştirilmişti.

“MACRON, HER ZAMAN HER ŞEYE TEK BAŞINA KARAR VEREN BİR CUMHURBAŞKANIDIR”

Bazı vatandaşlar Macron’un bu kararı tek başına vermesini ve bu kararı açıklamamasını eleştirirken, bazıları kararın gerekliliğini sorguladı. Avrupa Ekolojisi-Yeşiller Siyasi Parti’nin Ulusal Sekreteri Julien Bayou ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Macron, her zaman her şeye tek başına karar veren bir cumhurbaşkanıdır” ifadelerini kullanarak, bayrağın değiştirilmesine tepki gösterdi.

“FRANSA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI BİR TÜR CUMHURİYET MONARŞİSİDİR”

Tarihçi Jean Garrigues, cumhurbaşkanın ulusal bayrağı böyle değiştirmeye karar vermeye yetkili olduğunu açıklayarak, “Bu, bir dizi ayrıcalığın bir tanesidir. Fransa’da Cumhurbaşkanlığı bir tür cumhuriyet monarşisidir” ifadelerini kullandı.

Elysee Sarayı’nda bulunan bayrakların resmi duyuru olmadan lacivert renkli olanlar ile değiştirildiği bildirildi. Fransız haber sitesi Europe 1’e göre, Macron bu kararı Fransız Devrimi’nin sembolünü tekrardan canlandırmak maksadıyla 13 Temmuz 2020’de aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.