FOX TV’ye Dava Açan Acun Ilıcalı, Para Teklif Edildiğini Açıkladı

Acun Ilıcalı, formatını taklit ettiği gerekçesi ile FOX TV'ye dava açtı. Bilirkişi raporu bunu doğrularken, Ilıcalı FOX TV para teklif etti dedi.

TV 8’in sahibi Acun Ilıcalı, FOX TV’de yayınlanan ‘Sofrada’ adlı programın, kendi kanalı TV 8’de yayınlanan ‘Yemekteyiz’ programının taklidi olduğunu iddia etti ve bu sebeple, FOX TV’ye dava açtı. Işık Üniversitesi tarafından düzenlenen bilirkişi raporunda Ilıcalı’nın bu iddiası doğru bulunurken, iki programın formatlarının aynı olduğu tespit edildi.


Günaydın’ın haberine göre, tüm yasal haklarını arayacağını belirten Acun Ilıcalı, “Biz yüzbinlerce dolar ödeyerek programın formatını ITV’den aldık. Dünya kadar para ödedik taklidinin yapılmaması için. Fakat Fox TV bizim programın aynısını yayınlıyor. Bununla ilgili yetkililerle de görüştüm, uyardım onları. Bilirkişi raporu da aynen bunları söylüyor. Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Fox TV’nin avukatları benim avukatıma para teklifinde bulundu, kabul etmedik. Benim için fikir hırsızlığının normal hırsızlıktan farkı yok. Hatta malımı çal, fikrimi çalma.” ifadelerini kullandı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNUN DETAYLARI

Işık Üniversitesi akademisyeni Emrah Dönmez’in hazırladığı bilir kişi raporuna göre:

TV8’deki ‘Yemekteyiz’ ve Fox TV’deki ‘Sofrada’ programlarında yemeklerin sırayla gelmesi, konuklar tarafından değerlendirilmesi, sunum sırası aynıdır.

İki programın yayın akışları büyük ölçüde birbirine benziyor. Program aynı düzende akıyor. Eve geliniyor, yarışmacı tanıtılıyor, alışveriş yapılıyor, yemek hazırlanıyor, konuklar sırayla geliyor, servis başlıyor, değerlendirme yapılıyor. Ardından günün yarışmacısı puanlanıyor, program kapanıyor. Küçük farklılıklar bütünü etkilemez.

Programların çekim teknikleri, aktüel kamera ve ışık kullanımı benzer. Ekran grafikleri farklı görünse bile kullanım amaçları aynı. Format gereği iki programın da büyük bölümü yarışmacının evinde geçiyor. İkisi de fly cam ile şehir çekimleri ile başlıyor. İkisinde de market alışverişleri dış ses yardımıyla yapılıyor. ‘Birazdan’ ve ‘Az Sonra’ kısımları isimleri dışında farklılık göstermiyor. Kurgusal düzeyde iki program da birbirinin aynıdır.


İki yarışmada da dış ses tarafından sunucu anons ediliyor. Sunucular haftanın ilk günü kimin yarışacağını söylüyor ve eve gidiyorlar. Her iki yarışmada da yarışmacılar, menülerini açıkladıkları sırada ekranda menünün görüntüsüne yer veriliyor. Oturma düzenleri de aynı. İkisinde de altı kişi masada oturuyor. Sunucu ve günün yarışmacısı yan yana masanın başında yer alıyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı