adplus-dvertising

Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu

Sivas’ta fiyatı sanki altınla yarışan kenger sakızı birçok hastalığa da iyi geliyor.
Takip et
Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sivas ve Malatya çevresinde dağlık bölgelerde yetişen kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızı nitelikleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz senelerde kilogramı 800 liradan alıcı bulan kenger sakızı bu sene itibariyle kilogram fiyatı bin lira oldu. Kenger sakızı, birçok özelliğiyle de şifa dağıtıyor. Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması dolayısıyla fiyatının yüksek olduğu ifade ediliyor. Kenger sakızının diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı, yurt gelen gurbetçiler tarafından da yoğun talep görüyor.

Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu

“Az üretiliyor, fiyatı daha da çıkabilir”

Kenger sakızı satışı yapan ve kenger sakızının yüz felçlerine iyi geldiğini söyleyen İbrahim Güler, “Kenger sakızının en çok tecrübe edilmiş yararlarından birisi, diş yapısını ve çene yapısını çok güçlendirmesi. Ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesinde çok yararı var. Son zamanlarda rüzgârda kalmadan dolayı yüz felçleri geçiriliyor. Kenger sakızının yüz felcinin tedavisinde çok yararı var. Sakızı genelde ticari olarak Malatya’mızın Darende ilçesinde ve köylerinde üretiliyor. Darende ilçesinin merkeze bağlı köylerinde daha fazla var. Tunceli ve Elâzığ, ilçelerinden de çıktığı belirtiliyor fakat en çok Malatya da imalatı yapılıyor. Fiyatı, bin Türk lirası civarlarında başladı ama daha da çıkacağı belirtiliyor çünkü az üretiliyor” şeklinde konuştu.
Yurt dışına da gönderiliyor.

Güler, kenger sakızını yurt dışına da gönderdiklerini ifade ederek, “Gurbetçilerimizin gelmesiyle beraber taleplerimiz çok güzel ilerliyor. Yurt dışına da gönderdiğimiz oluyor. Muhafaza olarak dondurucu da bekletilebiliyor. Dondurucu da bekletilen sakız istenilen zamanda kullanılıyor. Yüzde 20 yüzde 30 arasında fiyat artışı var. Geçen sene 700, 800 lira arasındaydı talebin vaziyete göre üretiliyor ama giderek azalıyor imalat. İşçi ücreti olarak fazla masraflı olduğu için imalatta sıkıntı oluyor. Ağustos’un ortasından sonra fiyatların biraz daha yükseleceğine inanıyorum çünkü az üretiliyor” dedi.

Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu

“Kendiliğinden yetişiyor”

Diyetisyen Eda Ünal, kenger otunun kendiliğinden yetiştiğini söyleyerek , “Kenger otu, kenger sakızı, sakız otu, çadır dikeni ve konak sakızı gibi birçok ismi bulunuyor. Özellikle iç Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinde bulunan bir yabani ot, dağlık alanlar da kayalık alanlarda genellikle yüksek bölgelerde bulunan bir bitki. Kendiliğinden yetişiyor. Genellikle dikenli, tüylü ve mor bir yapıda oluyor. Biz bunun yapraklarını, kökünü ve meyvesini sıklıkla beslenmede yararlanıyoruz. Özellikle yaprak ve saplarını haşlayarak yemek ve çorbalarda kullanabiliyoruz. Yalnızca soymamız bizim için çok mühim çünkü dış kısmı dikenli olduğu için tüketilmiyor. Bunun yanında kök kısmında bulunan sütü sakız üretiminde kullanılıyor. Sivas ve çevresinde bu sakız hali tüketiliyor ama çevre illerde meyvelerinden taş dibekte dövüldükten sonra kahve yapılıyor. Sakız hali normalde çiğnenebildiği gibi sütlü tatlılarda kendine has tadı ve kokusunda dolayı tercih edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

Fiyatı altınla yarışıyor adeta şifa deposu

“Antioksidan seviyesi oldukça yüksek”

Ünal, kenger bitkisinin antioksidan seviyesinin yüksek olduğuna değinerek, “ Kenger sakızının birçok faydası var özellikle antioksidan seviyesi oldukça yüksek, yapılan çalışmalarda bu antioksidan seviyesinin yüksekliği içerdiği fenolik bileşikten kaynaklı olduğu görülmüş. Hastalıklarda, kalp damar rahatsızlıklarında bunun yanında karaciğer koruyucu özelliğiyle sıklıkla karşılaşılmış. Hipertansiyon hastalarında iyileştirici özelliği bulunmuş. Bunun yanında sindirim sistemi, mide rahatsızlıkları, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunlarda oldukça etkili olan yabani bir ottur. Bunun yanında diyabete karşı etkili ve anti infilomatik özelliğe sahip, migren hastalığı olan kişilerde baş ağrısının iyileştirilmesinde etkili olan bir ot” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.