Fıtık ağrısı ile faset eklem ağrısı arasındaki fark

“Boynumdaki ağrı geçmiyor”, “Belim sürekli ağrıyor” şikayetlerini sık sık dile getiriyorsanız dikkat! Birçok kişi en iyi doktorlara gitmesine karşın bel ve boyun ağrılarına çözüm bulamıyor. Bu ağrılar hayat kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Çok şiddetli ağrılara neden olan ve çoğunluklafıtık ağrısıile karıştırılan bu durumun arkasında isefaset eklemsendromu olabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Özgür Ortak,faset eklem sendromuhakkında bilinmesi gerekenleri tek tek anlattı

Faset sendromu nedir?
Faset eklem sendromu, ekleminin dejeneratif ve travmatik nedenlere bağlı olarak belde lokal ve/veya bacak ağrısı ile kendini gösteren bir sağlık problemidir. Tüm kronik bel ağrılarının yüzde 15’inin faset eklem kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Faset eklemler oldukça karmaşık sinirlerle donatılmışlardır ve ağrıya çok duyarlıdırlar.

Omurgamızın hareketliliğinde büyük önemi olan bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara bağlı olarak bozulabilir ve ciddi boyun, bel ağrılarına sebep olabilir.

Ne halk ne de doktorlar tarafından biliniyor
Toplum olarak en çok şikayet ettiğimiz sağlık problemlerinden biri olan bel ve boyun ağrılarının en önemli sebebi faset sendromu.

Halk arasında çok bilinmeyen ve göz ardı edilen bir hastalık olan faset sendromu, birçok doktor tarafından da yeterince tanınmıyor.

Bu durum da aslında tedavisi kolay bir hastalığa uygun tedavi yapılmasını engelliyor.

Üstelik çoğu zaman hastalara fıtık teşhisi konulup uzun yıllar fıtık tedavisi uygulanmasına rağmen hiçbir sonuca ulaşılamıyor.

Faset eklem sendromuna yol açan faktörler nelerdir?
Omurgadaki yaşlanma ile gelişen kireçlenmeler, uzun süre hareketsiz oturma veya ayakta kalmayla omurganın hasarlanması, ağır işlerin ya da uygun olmayan sporların yapılması, dengesiz yük taşımak, bir yükü aniden kaldırmak, omurga yapısındaki bozukluklar.

Faset eklem sendromunun belirtileri nelerdir?
Belin yan tarafında oluşan ağrılarla kendini gösterir.

Bel fıtığı ağrısı öne eğilmekle artış gösterirken, faset sendromu ağrısı daha çok geriye yaslanmak ve yana dönmekle şiddetlenir.

Faset eklemlerdeki kireçlenmenin artmasıyla birlikte omurilikteki sinirler baskı altında kalabilir. Bu durum bel ve boyun ağrılarına benzer bir ağrı ortaya çıkabilir.

Faset eklem ağrısı tedavi ile geçer mi?
Faset sendromunun akut döneminde hastanın bel hareketlerini kısıtlayan şiddetli bir ağrı vardır.

Bu safhada analjezikler, kas gevşeticiler, antienflamatuar ilaçlar ve birkaç gün yatak istirahati verilmesi uygundur.

Ayrıca gerekli zamanda yapılan manipülasyon ve faset eklem enjeksiyonları hastayı hızla rahatlatabilir.

Diğer bir yöntem ise faset eklem denervasyonu ve faset eklem enjeksiyonudur. Bu yöntemde hastalara genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanır.

Hastanın floroskopi ile eklemleri ve eklem sinirlerinin geçmekte olduğu yerler görüntülenir. Faset eklem denervasyonunda faset eklemlerin ağrısını ileten sinirler bloke edilir.

Bu sinirler duyu ya da hareket ile ilgili olmayıp, yalnızca ağrı iletimi ile ilgilidir.

Tek bir seansta uygulanan yöntem sonrasında hasta bir gün gözetim altında tutularak evine dönebilir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı