Fitch’ten 7 Yıl Sonra Olumlu Türkiye Raporu

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu teyit ederek, görünümünü 'Negatif'ten 'Durağan'a yükseltti. 7 yıl sonra Türkiye'nin ilk olumlu raporu oldu

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, 7 yıl sonra ilk defa Türkiye için olumlu bir değerlendirme yaptı. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit ederek görünümünü ‘Negatif’ten ‘Durağan’a yükseltti.

2020 enflasyonunu yüzde 12 olarak tahmin eden Fitch, değerlendirmelerinde aynı yıl içinde yüzde 3.1 büyüme öngörüyor. 2021 yıl içinde de enflasyonu yüzde 10 olarak tahmin eden Fitch, ay-yıl için büyüme tahminini 3.6 olarak belirtti. Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiğini söyleyen Fitch, dış finansman ihtiyacının yüksek olduğunun altını çizerek ‘kırılganlık kaynağı’ olduğunu söyledi.

 7 YIL SONRA İLK KEZ OLUMLU DEĞERLENDİRME

Fitch’in aldığı bu karar sonrası 7 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’nin karnesine dair olumlu bir değerlendirme yaptı. Fitch en son 2012 kasım ayında Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti, ardından da kredi notu ya da görünümüne ilişkin yükseltme yaptı.

TEMMUZ AYINDA TÜRKİYE’NİN NOTU DÜŞMÜŞTÜ

Fitch, son olarak geçtiğimiz temmuz aynıda Türkiye’nin kredi notunu düşürdü ve BB olan kredi notunu BB-, not görünümünü de negatif olarak teyit etmişti. Notu düşürme gerekçesi ise Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını ve S-400’ler nedeniyle ABD’den olası yaptırım riski gösterilmişti.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı