Fitch, 20 Türk Bankasının Kredi Görünümünü Yükseltti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 20 Türk bankasının kredi görünümünü negatiften durağa yükseltti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 20 Türk bankasının görünümünü negatiften durağana güncellerken kredi notunu teyit etti. Ayrıca kuruluş, Akbank ve İş Bankası’nın yerel para türünden uzun vadeli kredi notu görünümünü negatiften durağana çıkardı.


7 YIL SONRA POZİTİF BİR DEĞERLENDİRME GELMİŞTİ

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederek görünümünü “negatif”ten “durağan”a güncellemişti. Fitch, bu şekilde 7 sene sonra Türkiye ekonomisi hakkında not görünümüne yansıyan pozitif bir değerlendirme yapılmıştı.

NOT GÖRÜNÜMÜ NEGATİFTEN DURAĞANA DÖNDÜ

1 Kasım’da Türkiye’nin ülke notunu “BB-” olarak açıklarken not görünümünü negatiften durağana çıkartan Fitch Ratings, ülkenin bankaları desteklemesine dönük aşağı yönlü risklerin azalmasını, dış finansmanda kısa sürede görülebilecek sert bozulma olasılığının düşmesini göstermişti.

Fitch Ratings’in paylaştığı raporda kurumun bankaların faaliyet ortamı gelişmeleri kapsamında varlık kalitesi, sermaye pozisyonları, karlılığı ve yabancı para likiditeleriyle alakalı olayları takip etmeye devam edeceği bildirildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı