adplus-dvertising

Fırtınada çilek serası, birkaç saniyede 400 bin TL zarara uğradı

Sinop’ta iki gündür etkili olan fırtına, çilek serasını vurdu. Naylon brandayı birkaç saniyede patlatan şiddetli rüzgâr, üreticiyi 400 bin TL zarara uğrattı. Çiftçi Ümit Çekirdek, yetkililerden yardım bekliyor.
Takip et
Fırtınada çilek serası, birkaç saniyede 400 bin TL zarara uğradı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sinop Mertoğlu köyünde serasında topraksız çilek imalatı yapan ve ihracat kapasitesine ulaşan çiftçi Ümit Çekirdek, yaşanan fırtınada kurulma maliyeti 500 bin TL’ye ulaşan seranın brandasını patlattı. Tam olarak 5 saniyede patlayan brandanın görüntüsü güvenlik kamerasına yansıdı. Çiftçi Çekirdek, “Birden fırtına oluştu. Rüzgarımız vardı ama hafifti, biz burada seranın çevre betonunu döküyorduk. Ustaları bırakmaya gittim, giderken telefon geldi seranız patladı diyerek. Döndüğümde baktım ki, 10 dakikalık süreç, tabi o arada 1 dakikada mı nasıl olduysa bilemiyoruz, serayı bu hale götürdü. Serada 1 dönüm alanda zarar gördük, topraksız tarım yapıyoruz burada çilek imalatı yapıyoruz. Naylonu yeni değişmişti daha 10 gün önce değişmiştik. İçerideki çiçeklenme dönemindeyiz fidelerimiz de zarar gördü, demir aksamına da bayağı zarar vermiş. Zararımız toplam genel olarak 400 bin TL’yi bulur diyerek düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Destek alamazsak yapamayacağız”

Çekirdek, “Yardım talebimiz var, zaten bunun altında yapamayacağız çünkü tüm imkanlarımızı kullandık buraya gelene kadar. Devlet büyüklerimizden el vermelerini isterim” dedi.
Yoğun olarak yerel piyasada pazar ve pastanelere ürün verdiğini söyleyen üretici, ihracat yapma boyutuna da yeni ulaştığı günlerde yaşadığı afet sonrası büyük maddi zarara uğradığını dile getirerek, lüzumlu yerlerden yardım yapılmazsa yaşadığı zararın altından kalkamayacağını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.