Fırıncılardan ekmeğe yüzde 25’lik gizli zam!

İstanbul’da bazı fırınlar resmi karar olmamasına karşın ekmeği 2 TL yerine 2.5 TL’den satmaya başladı. Fırıncılar, maliyetlerden ve kayıt dışı çalışanlardan rahatsız.
Takip et
Fırıncılardan ekmeğe yüzde 25’lik gizli zam!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da 2 TL’ye satılan ekmeğe henüz resmi bir karar olmamasına karşın bazı fırınlar yüzde 25 zam yaparak 2.5 TL’ye satmaya başladı. Un, maya ve enerji fiyatlarının artmasının yanı sıra ruhsatsız olan ve kayıtdışı işçi çalıştıran fırınlar sebebiyle zammın kaçınılmaz olduğu ifade edildi. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, zam beklediklerini, maliyetlerin son 1 senede yüzde 35-40 arttığını ve fırıncının ne yapacağını şaşırdığını söyledi. Kayıtdışı ve ruhsatsız çalışan fırınların işini yasaya uygun yapan ruhsatlı fırınlara karşı ekmeği daha ucuza mal ettiğini vurgulayan Kolivar, bu vaziyetin da haksız rekabete neden olduğunu aktardı. İstanbul’da en az 2 bin fırının ruhsatsız çalıştığını ifade eden Kolivar, öte yandan kentteki bütün fırınların aşağı yukarı yarısında Afganların ve Suriyelilerin ucuza çalıştırıldığını kaydetti.

SİGORTASIZ ÇALIŞIYORLAR

Sözcü’nün haberine göre, bu fırınlarda bir kişinin dahi sigortalı çalışmadığını vurgulayan Kolivar, “Ruhsatsız fırınlar olmasa, İstanbullu ekmeği 1.5 TL’ye yer. Ankara’da bu şekilde bir problem yok ve bu sebeple orada 230 gram ekmek, İstanbul’dan da 10 gram fazla, 1.75 TL’ye satılıyor. İstanbul’un sahibi yok. Unun çuvalı (50 kg) 200 TL. Yılsonunda kesin 250 TL olur. Maya kartelleşmiş, yüzde 40-50 zam yapılıyor. 10 bin TL doğalgaz, 6 bin TL elektrik geliyor. Eskiden unu ruhsatlı fırınlara ucuz verirlerdi. Ruhsatsız fırınlara vermezlerdi” şeklinde konuştu.

ZAM KARARI İTO’DA

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, 8 Ağustos’ta zam isteklerini İTO yönetimine ilettiklerini fakat henüz bir kararın çıkmadığını belirtti. Demir, “Un fiyatları 1.5 senedir çok hızlı yükseliyor. Önceki seneler bu şekilde bir şeyler yaşamıyorduk biz. 2020 Ocak ayında 105 TL olan un çuvalı, şuanda 180-200 TL. Ekmeklik un bu. Böreklik ve pastalık un ise 210-220 TL. Ürününün daha pahalı olacağını düşündüğü için paraya ihtiyacı olmayan çiftçiler buğdayı elinde tutuyor. Dünyada dolar bazında buğday fiyatları arttı. Bu da bizi çok etkiledi” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.