adplus-dvertising

Fırıncılar zam kararını beklemeden fiyatları arttırdı, ekmek 4,5 lira oldu!

Fırıncılar maliyetlerini gerekçe göstererek ekmeğe zam yapılmasını istedi. Fakat henüz onay gelmeden fiyat artışlarına da başladı. Bazı ilçelerde ekmeğin fiyatı 4 buçuk liraya kadar çıktı
Takip et
Fırıncılar zam kararını beklemeden fiyatları arttırdı, ekmek 4,5 lira oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da son 6 ayda üç defa zamlanan ekmek fiyatlarına gene gayri resmi zam geldi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) nisan ayı meclisinde ekmek fiyatlarına yüzde 16,6 oranında zam isteyen fırıncıların bu talebi, bu hafta yapılan mayıs meclisinde gündeme alınmadı. Fakat maliyetlerindeki artışı gerekçe gösteren bazı ilçelerdeki fırıncı esnafı, ekmeği 4-4,5 liradan satmaya başladı. Aralık ayında resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başlayan İstanbul’daki fırıncı esnafı, gene maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek gayri resmi zam yapmış oldu.

Fırıncılar zam kararını beklemeden fiyatları arttırdı, ekmek 4,5 lira oldu!

FIRINCILAR ONAY BEKLEMEDEN FİYAT ARTIŞLARINA BAŞLADI

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle beraber un fiyatlarının da ciddi biçimde zamlandığını, artan enerji maliyetleri ve maya giderleriyle beraber fırıncıların maliyetlerle baş edemez hale geldiğini anlattı. İTO’dan son resmi zammı 2022 Şubat’ta aldıklarını anımsatan Demir, “Bu zamla beraber şubat itibarıyla 210 gram ekmek 3 liraya çıkmıştı. Nisan ayı meclisinde 210 gram ekmeğin 3,5 liraya çıkması talebinde bulunduk ama henüz gündeme alınmadı” şeklinde konuştu. Demir, “Bu talebimiz, ilerleyen günlerde buğday hasadının da başlamasıyla beraber haziran ayı meclisinde tartışılabilir. Fakat bazı ilçelerdeki fırıncılar artan maliyetlerden dolayı resmi zammı beklemeden, cezaları da göze alarak son 10 gündür zam yapmaya başladı. Üsküdar ve Beykoz’da satılan ekmek fiyatları 4 liradan, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liradan satılmaya başlandı” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.