Finlandiya, yabancı işçi alımı yapacak!

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda birinci sırada yer verilen Finlandiya, nüfusun yaşlanmasıyla göçmen işçilere ihtiyaç duyduklarını açıkladı.
Takip et
Finlandiya, yabancı işçi alımı yapacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nun birinci sırada yer verilen Finlandiya, nüfusun yaşlanması sebebiyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Finlandiya, Japonya’nın sonrasında nüfusu en çok yaşlanan ikinci ülke konumunda. 2030 senesinde ise Finlandiya’da yaşlı bağımlılık oranının yüzde 39.2’den yüzde 47.5’e yükseleceği ön görülüyor.

Ülkedeki yetkililer, işgücü ihtiyacının olağanüstü boyutlarda olması sebebiyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Finlandiya hükümetine göre, ülkedeki açığı kapatmak için senelik göçmen sayısının iki katına çıkartılması gerekiyor. Bunun da senede 20-30 bin ek işgücüne denk geldiği söyleniyor.

Helsinki belediye başkanı Jan Vaavuori, kentin tanınırlılığını artırmak için uluslararası reklam şirketleriyle kampanya düzenleyeceklerini söyledi. Vaavuori, 4 sene üstüste en mutlu ülke seçilmenin tanınırlılık getirmediğini ifade ediyor ve ekliyor “Tokyo’da, Paris’te, New York’ta yoldan birini çevirseniz muhtemelen bizden haberi bile yoktur.”

VASIFLI İŞÇİ SIKINTISI VAR

Vaavuori, yeni kurulan firmalara işaret ederek, “Bana, bekar olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerinden kişiler için Helsinki’de çalışma olanağı sunabileceklerini söylediler. Fakat eşlerinin hala düzgün bir iş bulma konusunda büyük problemleri var” şeklinde konuştu.

OECD ülkeleri arasında en büyük vasıflı işçi sıkıntısıyla karşı karşıya olan Finli girişimler ise, denizaşırı yetenekleri daha ülkeye çekmek için ortak bir kariyer sitesi yaratıyor.

DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKESİ

Ajans Press’in haberine göre, dünya ülkelerinin mutluluk oranları incelendi. 2020 Senesi Dünya Mutluluk Raporuna göre 156 ülkeyi kapsayan araştırmada Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi oldu. İkinci esnada Danimarka yer alırken, Türkiye’de ise mutluluk oranları düşüşe geçti. Türkiye’deki bireylerin 48,2’sinin mutlu olduğunu belirtirken, bu rakam geçmiş senelerle kıyaslandığında ise 2019 senesinde yüzde 52,4, 2011 senesinde ise yüzde 62,1 olarak kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.