adplus-dvertising

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye ile NATO üyeliği konusundaki problemlerin çözüleceği konusunda iyimser olduğunu ifade ederek, Finlandiya’nın terör örgütü PKK’yı yakından izleyeceğine dair Türkiye’ye güvence verebileceğini aktardı.
Takip et
Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek ve savunma sanayine yönelik kısıtlamaları sebebiyle söz konusu iki ülke muhtemel NATO üyeliğine ilişkin Türkiye ile arasında problemler henüz çözüme kavuşmadı. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye ile problemlerin çözümü için müzakerelerin resmi düzeyde devam edeceğini söyleyerek, Türkiye ve Finlandiya arasındaki problemlerin çözüleceğini tahmin ettiğini ancak müzakerelerde hızlı bir ilerleme beklemediğini ifade etti.

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

“Problemlerin çözüleceği konusunda iyimserim, fakat biraz zaman alabilir”

Haavisto, “Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. Temkinli olmak gerekirse, artık bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Problemlerin çözüleceği konusunda iyimserim, fakat biraz zaman alabilir” şeklinde konuştu. Haavisto, haziran sonunda İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO zirvesinin üyelik konusundaki son tarih olduğuna dikkat çekti.

Finlandiya, PKK’yı terör örgütü olarak sınıflandırdı

Türkiye, NATO üyeliği konusunda yeşil ışık için Finlandiya ve İsveç’ten, PKK/YPG’nin terör örgütü olarak sınıflandırılması ile terör örgütü ile bağlantılı kişilerin iadesini ve Türkiye’nin terör örgütleri ile mücadele çerçevesinde Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyonlar sebebiyle uyguladıkları savunma sanayi ambargolarının kaldırılmasını talep ediyor.

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

Finlandiya’nın Avrupa Birliği (AB) politikasına uygun olarak PKK’yı terör örgütü listesine aldığını vurgulayan Haavisto, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto arasındaki telefon görüşmesinde iki liderin Finlandiya’nın terörizme ile mücadelesini ele aldıklarını kaydetti.

“Türkiye’ye asla bu şekilde garantiler verebiliriz”

Finlandiya’nın Türkiye’ye PKK terör örgütüyle muhtemel bağlantıların daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğini ifade eden Haavisto, “Türkiye’ye asla bu şekilde garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa’da terör örgütü olarak listelendiği için Finlandiya topraklarında terör faaliyeti hazırlığına izin vermemek için üstümüze düşeni yapmamız mühimdir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin terör örgütü ile bağlantılı kişilerin Türkiye’ye iadesine değinen Haavisto, “Hukukun üstünlüğünün yapısını netleştirmek mühimdir. Siyasi kararlar yargı sisteminin işleyişini etkileyemez. Bu bizim en başa koyduğumuz bir ilkedir” şeklinde konuştu.

“Fin silahlarının bilgimiz dışında bir savaşa girmemesi mühimdir”

Finlandiya’nın Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosuna değinen Haavisto, “Fin silahlarının bilgimiz dışında bir savaşa girmemesi mühimdir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.