adplus-dvertising

Finlandiya, NATO’ya katılıma haftalar içinde karar verecek

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, gelecek haftalarda NATO’ya mensup olup olmayacağına karar verileceğini belirterek, “Fakat süreç, oldukça hızlı olacak. Aylar değil, her şey haftalar içinde gerçekleşecek” şeklinde konuştu.
Takip et
Finlandiya, NATO’ya katılıma haftalar içinde karar verecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya geldi. İki lider ikili görüşmenin sonrasında düzenlediği ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Marin, Finlandiya’nın gelecek haftalarda NATO’ya mensup olup olmayacağına karar verileceğini dile getirdi. Geleceğe dair bir görüşe sahip olmak gerektiğini kaydeden Marin, “Bu süreci, analiz ederek ve gelecek hakkında ortak görüşler elde etmek için kullanıyoruz” ifadelerini kullandı. NATO üyeliğine karar verme noktasında kesin bir tarih vermeyen Marin, “Fakat süreç, oldukça hızlı olacak. Aylar değil, her şey haftalar içinde gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

Finlandiya hükümeti, Rusya’nın Ukrayna saldırılarının sonrasında ülkenin güvenlik stratejisindeki değişikliklere ilişkin “beyaz kitabı” isimli analizi bugün parlamentoya sunacak. Parlamentonun, beyaz kitap ışığında gelecek haftalarda NATO katılımı görüşmeye başlaması bekleniyor.

“Tarihimizdeki en mühim dönem”

İsveç Başbakanı Andersson ise, “Bu, tarihimizdeki en mühim dönem. Güvenlik ortamı tamamen değişti. İsveç için, güvenliğimiz ve barış için en iyisini düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.