adplus-dvertising

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Putin ile NATO üyeliğini görüştü

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda ülkesinin NATO üyeliğine müracaatını görüştü. Putin görüşmede Finlandiya’nın NATO üyeliğinin “hata” olacağını ifade etti.
Takip et
Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Putin ile NATO üyeliğini görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Finlandiya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Niinistö, görüşmede Putin’e 2021’in sonlarında Rusya’nın ülkelerin NATO’ya katılmasını engellemeyi amaçlayan isteklerinin ve Şubat ayında Ukrayna’ya saldırı başlatmasının Finlandiya’nın güvenlik ortamını temelden değiştirdiğini belirtti.

Doğrudan ve anlaşılır biçimde gerçekleştirildiği ifade edilen görüşmede Niinistö, Finlandiya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarının yol açtığı insani acılardan derin endişe işittiğini belirten Niinistö, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin sivillerin tahliyesinin sağlanmasına ilişkin mesajlarını da iletti.

“Finlandiya Rusya’nın komşusu olmanın getirdiği problemleri doğru ve profesyonel bir biçimde ele almak istiyor”
Finlandiya’nın NATO’ya katılarak kendi güvenliğini güçlendireceği ifade edilen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Finlandiya gelecekte de Rusya’nın komşusu olmanın getirdiği pratik problemleri doğru ve profesyonel bir biçimde ele almak istiyor” dendi.

Görüşmenin Finlandiya’nın talebi üstüne yapıldığı kaydedildi.

Putin: “Finlandiya’nın NATO üyeliği hata olur”

Görüşmeye dair Kremlin’den yapılan açıklamada ise, “Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatında bulunma niyetiyle alakalı olarak açık bir görüş alışverişi yapıldı” dendi. Açıklamada, “Vladimir Putin, Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını vurguladı” ifadeleri kullanıldı.

Finlandiya’nın dış politikasında bu şekilde bir değişikliğin, uzun senelerdir iyi komşuluk ve işbirliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı fayda sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi. Liderler öte yandan Ukrayna’daki vaziyeti da görüştü. Açıklamaya göre Putin, Kiev yönetiminin diyalogla ilgilenmediği için Ukrayna ile müzakerelerin askıya alındığını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.