Fındık İhracatı Geçen Yılki Performansını Korudu!

Dünya fındık üretimi ve ihracatının yüzde 70’ini tek başına gerçekleştiren Türkiye, 2019 yılında da geçen yılın ihracat seviyelerini korumayı başardı.

Türkiye yurt dışına yaptığı fındık satışında geçen yılın rakamlarını korudu. Türkiye, 2019 yılında şimdiden 255 bin ton ihracat yaptı. Bu rakam, 10 aylık süreçte elde edildi. Toplam ihracat geliri ise 1 milyar 442 milyon dolar olarak belirlendi.

YIL SONU BEKLENTİSİ BÜYÜK

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği konuyla ilgili açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada fındığın kentali (100 kg) ortalama 850 dolar üzerinden alıcı buldu. 10 ay boyunca yapılan ihracat rakamları da duyuruldu. Buna göre Türkiye, 1 milyar 442 milyon dolar ihracat yaptı.

2018 yılında da benzer bir ihracat oranı yakalanmıştı. Geçen yıl Türkiye, 1 milyar 611 milyon dolar gelir kazanmıştı. Bu gelir yine geçen yılın 10 aylık sürecine ait. Yetkililer, 2019 yılındaki ihracat oranlarının bekledikleri gibi olduğunu söylerken, sezon sonunda 285 bin ton gibi bir seviye yakalamayı beklediklerini de anlattılar. Yıl sonu beklentisinin ise, 1 milyar 800 milyon dolar seviyelerinde olduğunun altı çizildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı