Filistin’de Şeyh Cerrah mahallesinde İsrail evleri gasp ediyor!

Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinlilerin evlerini zorla gasp eden İŞGALCİ Siyonistler İsrail askerlerinin gözü önünde, silahlarıyla mahalleye çıkıp evlerini savunan Kudüslü sivillere ateş açıyor.
Takip et
Filistin’de Şeyh Cerrah mahallesinde İsrail evleri gasp ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şeyh Cerrah Mahallesi bir süredir, sivil Yahudi işgalciler bölgede yaşayan Filistinlilere karşı saldırılarıyla adından söz ettiriyor.

Tarihi mahallede adını Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi’nin doktoru Husameddin bin Şerafeddin İsa el-Cerrahi’den alan bir zaviye ve onun yanına inşa edilmiş bir cami bulunuyor.

Filistin’de Şeyh Cerrah mahallesinde İsrail evleri gasp ediyor!

Şeyh Cerrah’ın kadim tarihi

Şeyh Cerrah Camii, Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yaşadığı bölgeden mahalleye geçişte yükselen minaresiyle dikkati çekiyor.

Tarihçiler caminin, Selahaddin Eyyubi’nin doktoru Husameddin bin Şerafeddin İsa el-Cerrahi’nin türbesinin yanına 1895 yılında inşa edildiği bilgisini veriyor.

Tarihçi Raif Necm, “Kudüs Hazineleri” adlı kitabında, Cerrahi Zaviyesi’nin odalarla çevrili açık bir avludan ibaret olduğunu belirtiyor.

Odaların en büyüğünde türbenin yer aldığını aktaran Necm, bu odanın köşelerinin uzantılarla daire oluşturduğunu ve üzerinin kubbe ile örtüldüğünü kaydediyor.

“Husameddin bin Şerafeddin İsa el-Cerrahi, bu zaviyeye gömüldü”

Tarihçi Arif el-Arif ise “Filistin Nekbesi ve Kayıp Cennet” adlı kitabında Şeyh Cerrah’ın tarihine ilişkin şu ifadelere yer veriyor:

“Mahalleye adını veren Selahaddin Eyyubi’nin komutanlarından Husameddin bin Şerafeddin İsa el-Cerrahi, 1201 yılında vefatının ardından bu zaviyeye gömüldü.”

Filistin’de Şeyh Cerrah mahallesinde İsrail evleri gasp ediyor!

Kudüs’ün kuzeyindeki Nablus Yolu üzerinde yer alan mahallenin stratejik açıdan önemine de dikkati çeken Arif, siyonistlerin ilgisinin 1947’den itibaren mahalleye yoğunlaştığını aktarıyor.

Arif kitabında, “Şeyh Cerrah’ı ele geçirdiklerinde, Kudüs-Nablus yolunun kontrolünü sağlayarak Kudüs’ün Arap bölgesiyle Filistin’in kuzeyi arasındaki bağlantıyı tamamen kopardılar” diyor.

Mahallenin sakinlerinin bir çoğunun önde gelen Filistinli aileler olduğunu kaydeden Arif, ailelerin Kudüs’te Filistinlilerin nüfusuna önemli katkı yapması nedeniyle siyonistler tarafından yerlerinden edildiğini ifade ediyor.

Arif, İngiliz sömürgesinin 14 Mayıs 1948’de Filistin’den çekilmesinin ardından siyonist Irgun örgütünün mahalleyi işgal etmeyi başardığını, ancak 19 Mayıs 1948’de Arap güçlerinin mahalleyi yeniden ele geçirdiğine işaret ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.