Filistin’de şehit sayısı artıyor! İsrail kara operasyonuna devam ediyor…

İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne karadan girildiğini duyurmasından sonrasında bölgede sabahın ilk ışıklarına kadar patlama sesleri kesilmedi. Dünyayı tedirgin eden gelişmenin arkasından başka bir hinlik çıktı. Öte yandan son dakika gelen bilgisine göre; İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 3 Filistinlinin daha yaşamını kaybetmesiyle şehit sayısı 122’ye yükseldi. Türkiye ve birkaç Müslüman ülke dışında dünya hala sessiz. İşte yaşananlar…
Takip et
Filistin’de şehit sayısı artıyor! İsrail kara operasyonuna devam ediyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail-Filistin çatışmasından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. İsrail dün gece kara operasyonu başlattığını duyurmasının sonrasında bu iddia kısa zaman sonra yalanlanmıştı. Hatta bunun bir ‘tercüme hatasından’ kaynaklandığı iddia edilmişti. Fakat çok geçmeden işin gerçeği gün yüzüne çıktı. İsrail savaş uçakları gün içinde abluka altındaki Gazze Şeridi’ni bombalarken, İsrail Başbakanı Netenyahu’dan da yeni tehditler geldi.

Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlattığını açıklayan fakat dakikalar sonra geri adım atan İsrail, abluka altında tuttuğu bölgeyi gece boyunca bombardımana tuttu.

İsrail ordu (IDF) sözcüsü Jonathan Conricust, gece yarısı düzenlediği basın toplantısında birliklerin Filistin toprağı Gazze’ye girdiğini belirtti fakat kısa zamanda açıklamanın gerçek olmadığı gün yüzüne çıktı.

Haaretz ve Economist için çalışan basın mensubu Anshel Pfeffer, “Son birkaç saatte birbiriyle çelişen açıklamaların sonrasında İsrail ordusunun şu anki duruşu Gazze Şeridi’nin içinde askerlerinin olmadığına dair” şeklinde konuştu.

İsrail’in alçak planı
Yapılan açıklamada ‘kara operasyonu başladı’ haberlerinin sebebi olarak ‘tercüme hatası’ gösterildi. Fakat gelen son haberler bunun bilinçli bir hamle olduğuna işaret ediyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer verilen habere göre, IDF bu ‘yanlış anlaşılmayı’ bilerek servis etti. Maksat ise Hamas’ı bir kara istilasının başladığına inandırmaktı.

‘Maksat tuzağa düşürmekti’
Aynı habere göre, IDF bu sayede Hamas kuvvetlerinin yer altı tünellerine çekilmesini sağladı ve saha sonra bu noktaları hedef aldı. Bu saldırılarda kaç kişinin yaşamını yitirdiğine dair bir bilgi ise henüz gelmedi.

Filistin’de şehit sayısı artıyor! İsrail kara operasyonuna devam ediyor…

İsrail ordusu Cuma gününün ilk ışıklarına kadar Gazze sınırına yerleştirdiği tanklar ve toplardan atış yaptı, aynı anda hem havadan hem de denizden Filistinlilere saldırdı.

Yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor
İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 3 Filistinlinin daha yaşamını kaybetmesiyle şehit sayısı 122’ye yükseldi. Öte yandan, İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da, Gazze Şeridi’ne destek için gerçekleştirilen gösterilerdeki saldırılarında iki Filistinli daha şehit düştü.

Filistin’de şehit sayısı artıyor! İsrail kara operasyonuna devam ediyor…

Birleşmiş Milletler, beşinci gününe giren İsrail saldırılarında şuana kadar 200’den fazla binanın yıkıldığını ve sivillerin yaşadığı evlerin büyük hasar gördüğünü açıkladı. Katliamda hayatını kaybeden kurbanlar ise bir bir toprağa veriliyor. El Tanani ailesinin mensuplarını çocuklarının cenazesinde teselli etmek mümkün olmadı.

New York Post’un Middle East Eye muhabirine dayandırdığı haberine göre, İsrail F-16’sı al-Rimal mahallesindeki 14 katlı binaya dokuz füze ateşledi.

Medya kuruluşlarına ev sahipliği yapıyordu
Çeşitli medya kuruluşlarının yanı sıra mağazalar ve dairelerin bulunduğu binanın daha önce İsrail’in 2014’te Gazze’ye düzenlediği saldırı esnasında da bir füzeyle vurulduğu söylendi.

İsrail’den savunma: Askeri maksatla kullanılıyordu
İsrailli yetkililer ise Hamas’ın El Şaruk Kulesi’ni ve IDF’nin vurduğu öbür binaları askeri maksatlarla kullandığını öne sürdü.

Uydu görüntüleri yayınlandı
Öte yandan Maxar Technologies adlı firma Gazze’nin uydulardan çekilen görüntülerini yayınladı. Uydu fotoğraflarında yıkımın ve saldırının boyutları bütün çıplaklığı ile yer aldı.

Hamas’tan flaş çağrı
Hamas lideri İsmail Haniyeh, işgal altındaki topraklardaki ve İsrail’deki Filistin vatandaşlarını Ramazan Bayramı’nın ikinci günü olan Cuma günü dışarı çıkıp gösteri yapmaya çağırdı.

Haniyeh, Gazze’nin 2014’e benzer başka bir İsrail kara istilası olasılığıyla karşı karşıya kalması sebebiyle çağrıyı Cuma günü yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.