adplus-dvertising

Filipinlerdeki devlet başkanlığı seçiminde eski diktatörün oğlu açık ara önde

Filipinler’de gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde ülkeyi 21 sene yöneten eski diktatör Ferdinand Marcos’un oğlu Ferdinand “Bongbong” Marcos’un 26 milyon oyla seçimi önde götürüyor.
Takip et
Filipinlerdeki devlet başkanlığı seçiminde eski diktatörün oğlu açık ara önde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Filipinler’de 67,5 milyon seçmen yeni devlet başkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. Yerel saatle 06.00’da başlayan oy verme işleminin sona ermesi ile resmi olmayan ilk seçim neticeleri açıklandı. Devlet başkanlığı seçimlerinde ülkeyi 21 sene yöneten eski diktatör Ferdinand Marcos’un oğlu Ferdinand “Bongbong” Marcos’un ortalama 26 milyon oyla seçimi önde götürdüğü açıklandı.

Marcos’un seçimdeki en yakın rakibi olan Devlet Başkanı Yardımcısı Leni Robredo’nun ise ortalama 12,5 milyon oy aldığı söylendi.

Eski boks yıldızı Manny Pacquiao, Manila Belediye Başkanı Isko Moreno ve eski Ulusal Polis Şefi Senatör Panfilo Lacson da dahil olmak üzere 8 kişi devlet başkanlığı için yarışıyor.

Halk, devlet başkanlığının yanı sıra binlerce yetkiliyi seçmek için oy kullandı
Filipinler’de devlet başkanının yanı sıra halk, 24 üyeli Senato’nun 12 üyesini, Temsilciler Meclisi mensuplarını ve öte yandan takımadalar genelinde eyalet ve yerel ofisler de dahil olmak üzere 18 binden fazla yetkiliyi seçmek için oy verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.