Filipinler’de tayfun felaketi! 208 kişi öldü…

Filipinler'i vuran Rai Tayfunu'nu orta ve güneydoğu kesimlerinde 208 kişinin ölümüne sebep oldu.
Takip et
Filipinler’de tayfun felaketi! 208 kişi öldü…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Filipinler’de hızı saatte 195 kilometreyi bulan Ria tayfunu, birçok bölgede elektrik kesintisi ve ciddi yıkıma sebep oldu.

Ülkenin orta ve güneydoğu kesimlerinde etkili olan tayfunun neden olduğu sel, şiddetli fırtına ve yıkımlarda, çoğu Cebu ve Bohol’da olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısı 208’e yükseldi. Kayıp 52 kişiyi arama faaliyetleri devam ederken, en az 239 kişinin de yaralandığı söylendi.

Kurtarma ekipleri, karşılaştıkları manzaraları “tam bir kıyım” olarak nitelendirdi.

Filipinler Kızılhaçı Başkanı Richard Gordon, bombalanmış gibi görünen bazı bölgeler olduğunu ifade etti. Bohol Valisi Arthur Yap, vilayet idari sınırları içerisindeki belediye başkanlarına acil yardım çalışmalarına destek olmaları ve halkın gıda, su gibi acil ihtiyaçlarını karşılamaları talimatı vermişti.

Tayfunun yol açtığı şiddetli yağış ve fırtına, birçok köyde ağaçların devrilmesine, su baskınlarına, evlerin ve yolların zarar görmesine neden oldu. Afetten ortalama 780 bin kişinin etkilendiği ve 300 bin köylünün tahliye edilerek güvenli bölgelere sığındığı kaydedildi. Filipinler ordusu, acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarına destek için bölgeye asker sevk etti.

Bölgede araştırmalarda bulunan Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 40 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurmuştu.

Ülkede, her sene yaklaşık 20 fırtına ve tayfun gerçekleşiyor. Ülkeyi vuran en ölümcül tayfun olarak bilinen Haiyan sebebiyle 2013’te 6 binden fazla kişi ölmüş ve büyük yıkım meydana gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.