adplus-dvertising

FIBA’dan, EuroBasket 2022’deki hakem yönetimi konusunda açıklama

FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket) 2022’nin hakem yönetimi ile alakalı yapılan sorgulamalar ardından FIBA bazı konuları onadı.
Takip et
FIBA’dan, EuroBasket 2022’deki hakem yönetimi konusunda açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

FIBA, etkinliğin grup aşamasında yaşanan iki ciddi hakem hatasını kabul etti. FIBA tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Bunların ilki, Litvanya ve Almanya arasındaki B Grubu maçında, teknik faulün sonrasında hakemlerin ve sayı masasının hak edilen bir serbest atışı vermemesi üstüne yaşandı. Bunun üstüne FIBA, üç oyun yetkilisinin ve oyun komiserinin etkinliğin sonuna kadar görev yapmayacağına karar verdi.

İkincisi ise Türkiye-Gürcistan maçındaki zaman işleyişi hatasıydı. Hassas zamanlama sistemi kayıtlarının uzman analizinin sonrasında, oyun saatinin yetkililer tarafından durdurulmasına karşın, hakemin arkasındaki özel cihazın, sahadaki bir olay sırasında oyuncuları ayırmaya çalışan hakemin arkasındaki cihazın oyunculardan biri tarafından yanlışlıkla çalıştırıldığı sonucuna vardı.

FIBA, EuroBasket görevlilerinin yüksek düzeyde performans göstermeleri için hakemlerin bağımsız değerlendirmelerinin yanı sıra kapsamlı maç öncesi ve sonrası bireysel değerlendirmeleri de dahil olmak üzere, onların devamlı olarak gelişmelerini temin etmek için bir dizi ilave tedbir almaktadır.

FIBA, müsabaka boyunca lüzumlu bütün tedbirleri alarak yetkililerin performansını değerlendirmeye devam edecek, fakat maç öncesi, sırası ve ardından görevlilerinin suistimal edilmesini kabul etmeyecektir. FIBA, bütün paydaşlarını, yetkililerin de, oyuncuları gibi, sahada görev yapabilmeleri için uygun ortamı korumaya çağırmaktadır.

Yarın başlayacak olan Final Etabı’nda görev alacak yetkililerin seçimi ise tamamlandı ve Berlin’de görev yapmak üzere 44 hakemden 20’si seçildi. Bütün bu hakemler, Avrupa’nın en iyi oyuncularının kendi yerel liglerinde haftalık olarak mücadele ettiği maçları yönetmektedir. Öte Yandan 36 EuroBasket, 12 Dünya Kupası ve 12 Olimpiyat oyunu deneyimine sahip kişilerdir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.