FETÖ’nün ışık evlerinde içki şişesi detayı görüntülendi!

FETÖ’nün özellikle çocukları devşirdiği ışık evlerinin, boş içki şişeleri, sanatçı posterleri ve sol yayınlarla kamufle edilerek yeniden açıldığı belirlendi.

FETÖ terör örgütünün insan kaynağı ihtiyacını karşıladığı yer, ‘ışık evleri’ isimi verilen hücrelerdi. Özellikle ortaöğrenim düzeyindeki çocuklar ders çalışma bahanesi ile bu evlere getirilir, ardından Fetullah Gülen’in, Said-i Nursi’nin kitapları okutulur, vaaz kasetleri dinletilirdi. Kod ismi verilen bu çocuklar örgüt hiyerarşisi ile tanışır, abiler ve imamlarından aldığı direktifleri uygulardı.


Faaliyetlerine geri döndü

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin sonrasında örgüte yönelik operasyonlarla ışık evlerinin faaliyetleri bitme noktasına geldi. Fakat çok geçmeden anlaşıldı ki, ilk şaşkınlığı atlatan örgüt, darbe girişiminden 1 sene sonra 2017 senesi sonlarında tekrar faaliyetlerine geri döndü.

Boş alkol şişeleri

Hürriyet’in haberine göre; örgütün hedefinde gene orta ve üniversite öğrenimindeki çocuklar, gençler vardı. Örgüt içinde evlere hijyen evi ismi verilmişti. Örgüt içi hiyerarşi tekrar yapılanmış, abilik, imamlık sistemi kurulmuştu. Evlerin deşifre olmaması için alınan önlemlerin en dikkat çekici olanları ise, duvarlara sanatçı ve sporcu posterleri asılması, mutfakta boş alkol şişeleri bulundurulması, dini içerikli olmayan gazete ve dergilerin satın alınmasıydı ve evde sol yayınların bulundurulmasıydı. Maksat, olası bir operasyonda örgüt görünümünden uzaklaşmaktı. Kod adla çağırılan gençler sanki iki farklı yaşam yaşıyorlardı.

Merkez üssü Ankara


Hijyen evlerinin merkez üssü ise Ankara’ydı. Örgütteki hareketlenme Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince fark edildi. Hijyen evleri iki sene boyunca takibe alındı. Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, Etimesgut, Mamak, Keçiören bölgelerindeki 28 hijyen evine 2020’nin Şubat ayında operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 59 kişiden 19’u tutuklandı.

Örgütte yeni kuşak

Yakalanan adlar FETÖ’nün önde gelen adlarının yakınlarıydı. Örgütün 2 numarası sözde Türkiye imamı Mustafa Özcan’ın torunu Enis Özcan, örgütün Tunus, Cezayir, Senegal sözde imamı Yücel Özkarakaş’ın oğlu Yusuf Özkarakaş, sözde Zonguldak imamı Fazıl Alptekin’in kızı Fazilet Betül Alptekin, sözde Hatay imamı Ünal Yiğit’in kızı Berrin Yiğit, sözde Çanakkale öğretmenlerden sorumlu imamı Nurettin Uslu’nun kızı Habibe Nur Uslu, sözde Boyabat imamı Necip Özdemir’in kızı Elif Özdemir, sözde Kahramanmaraş Adliye kâtiplerinden sorumlu imamı Ömer Konar’ın oğlu Muhammed Buğra Konar yakalananlar arasındaydı.

FETÖ’ye kripto operasyonu

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, 98’i muvazzaf asker toplam118 kişi ile ilgili yakalama ve gözaltı kararı verildi. Soruşturmada, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan örgüt mensuplarının beyanları ve ankesörlü sabit hat analizleri neticesinde 24’ü muvazzaf 42 zanlının mahrem yapı içerisinde bulundukları belirlendi. Soruşturma kapsamında 74’ü muvazzaf, 76 kişinin de örgütün mahrem yapılanması içindeki sivil yöneticilerle büfe/ankesörlü hatlar üstünden iletişim sağladığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında 98’i muvazzaf 118 kişi ile ilgili yakalama ve gözaltı kararı verildi.

Örgütün iletişim ağı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmalarda, 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle haklarında adli işlem yapılan toplam 1639 zanlıdan 1131’inin örgüt yöneticileriyle iletişim için kamuya açık büfe, market vb. yerlerde kurulu telefon hatlarını kullandıkları tespit edildi. Bu çalışma, örgütün iletişim ağının büfelerdeki umuma açık telefonlar ya da ankesörlü telefonlar üstünden çalıştığını ortaya koydu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı