FETÖ ile DHKP-C arasındaki bağ polis operasyonuyla çözüldü!

FETÖ mensubu istihbaratçı polislerin, terör örgütü DHKP-C ile yaptığı ‘oyunda’ rol alan Gürkan Türkoğlu, 3 gün önce İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği operasyonda yakalandı. Türkoğlu sorguda konuşursa FETÖ ile DHKP-C arasındaki bağın ayrıntıları ortaya çıkacak.
Takip et
FETÖ ile DHKP-C arasındaki bağ polis operasyonuyla çözüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

FETÖ ile DHKP-C arasındaki bağı ortaya koyan, DHKP-C’li Asuman Akça için infaz kararı verilmesine, sahte kanıtlar yerleştirilmesine ve dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın koruma ekibinin değiştirilmesine kadar geçen sürecin ortaya koyulduğu iddianame 2017’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. İddianamede, eski polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Ali Osman Kahya, Halil Karakuzulu, İsmail Aşı, Ferdi Taşkaya, Mehmet Yılmaz, Mustafa Eren, Mustafa Evcil, Serdar Bayraktutan ile Ufuk Yıldırım sanık olarak yer aldı.

5 SENE SONRA YAKALANDI

Asuman Akça’nın vurulma emrini verdiği iddia edilen DHKP-C’li Gürkan Türkoğlu ise firari sanık olarak 5 senedir aranıyordu. 3 gün önce İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı ve 84 zanlının gözaltına alındığı operasyonda Avcılar’da saklandığı hücre evinde yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Gürkan Türkoğlu, Asuman Akça’nın öldürülme girişimi ve FETÖ ile DHKP-C arasındaki ilişki açısından da sorgulanacak. Konuşursa, iki örgüt arasındaki bağın ayrıntıları da ortaya çıkacak.

BİR İFADEYLE BAŞLADI

FETÖ ve DHKP-C ilişkisi ile alakalı soruşturma ilk olarak emniyet istihbarat dairesinde 1995’ten beri yardımcı istihbarat elemanı olarak çalışan İ.Ö.’nün verdiği ifadeyle başladı. İ.Ö., DHKP-C örgütü içinde Asuman Akça’nın o dönem İstanbul İstihbarat Şubesi tarafından angaje edildiğini ve eleman yapıldığını belirtti. Asuman Akça desteklenecek, örgüt içinde üst düzey bir konuma gelecek ve DHKP-C kontrol altında tutulabilecekti. İddia edildiği gibi de Akça, örgüt içinde hızla yükseldi. Fakat İ.Ö., 2007 Temmuz ayında FETÖ’cü İstihbaratçı polis şefleri Ali Osman Kahya ve Halil Karakuzulu’dan, kendisi gibi polis elemanı olan Asuman Akça’nın öldürülmesi talimatı aldı. 7 Temmuz 2007’de İ.Ö.’ye FETÖ’cü polisler tarafından eylemi gerçekleştirmesi için araba verildi. Fakat araba bozuldu. Eylem ertelendi.

ERDOĞAN’IN KORUMAEKİBİ DEĞİŞTİRİLDİ

13 Şubat 2008’de DHKP-C’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda ise örgütün askeri kanat sorumlusu Asuman Akça gözaltına alındı. Hücre evinde yapılan aramalarda ele geçirilen 7 numara olarak isimlendirilen flash belleğin içinden dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Üsküdar’daki evine ait krokiler çıktı. Soruşturma bilgileri medyaya, “Başbakan Erdoğan’a suikast timi çökertildi” denerek servis yapıldı. Bu olayla beraber, Erdoğan’ın koruma ekibi değiştirildi, koruma sayısı arttırıldı.

FETÖ ile DHKP-C arasındaki bağ polis operasyonuyla çözüldü!

Değişen koruma ekibi FETÖ’cü polislerden oluşuyordu, devam eden süreçte o polisler Başbakan’ın çalışma ofisine dinleme cihazları yerleştirecekti. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Asuman Akça, 4 sene sonra 2012 Nisan’da adli kontrol kararı ile tahliye edildi. 24 Ekim 2012’de ise Selçuk Aymaz tarafından başından vuruldu. Uzun süre komada kalan Asuman Akça yaşama dönerken, yakalanan Selçuk Aymaz, ölüm emrini Gürkan Türkoğlu’ndan aldığını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.