FETÖ elebaşı Gülen’in avukatı da ByLock kullanıyor!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hapis cezasına çarptırılan örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in avukatı Adnan Şeker’in 437 bin 993 defa ByLock’a bağlandığı tespit edildi.
Takip et
FETÖ elebaşı Gülen’in avukatı da ByLock kullanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan davanın gerekçesine göre sanık Şeker hakkında, “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlarından 2017’de gözaltı kararı verildi.

Kararın sonrasında kayıplara karışan Şeker, 24 Kasım 2018’de başkasına ait kimlik kartıyla İstanbul’da yakalandı.

FETÖ ile irtibatı üniversite senelerinde başlayan Şeker, avukatlık yaptığı senelerde da örgütsel faaliyetlerine devam etti.

Şeker, 17/25 Aralık kumpasında rol oynayan polislerin tutuklanmasının sonrasında İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, Türk Ceza Yasası (TCK) kitapçığını yırtarak hakim ve savcıları tehdit etti.

Bu biçimde gündeme gelen Şeker, elebaşı Gülen’in yanı sıra FETÖ’den mahkum edilen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile kapatılan Samanyolu Televizyonu genel yayın yönetmeni Hidayet Karaca’nın da avukatlığını üstlendi.

FETÖ irtibatı sebebiyle KHK ile kapatılan Hukuk ve Yaşam Derneği’nin yönetiminde yer verilen Şeker, örgüt üyelerine yönelik dava süreçlerinde izlenecek taktiği tespit eden grupta yer aldı ve avukatlar arasında iş bölümünü koordine etti.

Hakkında yakalama kararı olduğu dönemde de örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğü tespit edilen Şeker’in, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u aktif kullananlar arasında olduğu belirlendi.

Gerekçeli kararda yer alan “ByLock tespit ve değerlendirme tutanağına” göre Şeker, 11 Ağustos 2014’te ismine kayıtlı telefon hattı üstünden ByLock’a erişim sağladı.

Telefonun yanı sıra başka mobil cihazlardan da programı kullandığı tespit edilen Şeker’in, 18 Ocak 2016’ya kadar ByLock’a tahsis edilen 3 IP adresine, 437 bin 993 defa bağlandığı kayıtlara geçti.

Yazışmaları reddetti

Mahkeme huzurundaki beyanında ByLock’u telefonuna indirdiğini kabul eden Şeker, avukatlığını yaptığı kişilerin gizliliğe önem vermelerinden dolayı programı kullandığını öne sürerek, şunları aktardı:

“Bazı müvekkillerim bilgilerinin deşifre olmamasını, yazışmalarının da takip edildikleri gerekçesiyle mahrem kalmasını istediler. Ben de anlayışla karşıladım. Bu maksatla programı, Ağustos 2014’te değil, 2013’te yani belirlendiği belirtilen tarihten 7-8 ay önce kullandım ama bir örgüte mensup olmak maksadıyla değil, tamamen avukat müvekkil mahremiyetini temin etmek maksadıyla yaptım.”

Buna karşın yazışma içerikleri ve görüşme trafiğiyle alakalı bilirkişi tespitini kabul etmeyen Şeker, ByLock listesindeki adlardan kimilerini tanıdığını, bir kısmını ise tanımadığını söyleyerek, “Bu insanları suçlamamak ismine içerikleri kabul etmiyorum, bu konuda beyanda bulunmak istemiyorum. Yazışmaları da kabul etmiyorum.” ifadesini kullandı.

Gerekçeli kararda, Şeker’in, FETÖ’nün hiyerarşik yapısında yer aldığı ve örgüt ismine talimat alarak faaliyetlerde bulunduğuna dikkat çekilerek, “silahlı terör örgütüne mensup olmak” suçunu işlediği vurgulandı.

Bu kapsamda Şeker’in, 9 sene 9 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve hakkında takdir indirimi yapılmasına yer olmadığına karar verildiği bildirildi.

Hükümle beraber Adnan Şeker’in tutukluluk halinin devam etmesi kararlaştırıldı.

İkinci defa üyelikten ceza almıştı

Ankara 22. Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianameden sonra da örgütsel faaliyetlerde bulunduğu belirlenmesi üstüne Şeker hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ikinci defa dava açmıştı.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi, Adnan Şeker’in de arasında bulunduğu 7 sanıklı bu davayı, 29 Eylül’de karara bağlamıştı.

Buna göre Şeker, ikinci defa yargılandığı FETÖ davasında, “silahlı terör örgütüne mensup olmak” suçundan 10 sene, “zincirleme biçimde rüşvet vermekten” 17 sene 6 ay, “gizliliği ihlalden” 2 sene 6 ay ve “suçluyu kayırma” suçundan ise 5 sene hapis cezasına çarptırılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.