adplus-dvertising

FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!

FETÖ ByLock’un ardandan talimatlarını ulaştırmak için yeni taktikler geliştirmeye başladı. Operasyon bekleyen kişiler bu şekilde uyarıldı: ‘Sınav bekleyen arkadaşlar, kendi kullandıkları telefon hattından tanımlı mail, Whatsapp, Viber gibi iletişim kanallarını silip wifi üstünden TNG programını kullanabilirler.”
Takip et
FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

FETÖ’nün güncel yapılanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor. Örgütün polise yakalanmamak için yapılması gerekenler hakkında bir güvenlik rehberi hazırladığı gün yüzüne çıktı.

FETÖ mensupları tekrardan yapılanma için harekete geçti. Örgüt mensuplarının deşifre olmaması için güvenlik rehberi hazırladılar. Deşifre olmamak için talimat üstüne talimat yayınladılar.

FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!

TRT Haber’in Sıcak Nokta ekibi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün güncel yapılanmasına dair mühim bilgilere ulaştı.

Örgüt yeni görevlendirmeler yaparken, görevlendirmelerde dikkat çeken ise güvenlik kaygısı. O kaygılardan biri de örgüt mensuplarının nasıl dikkat çekmeden yaşayacağı talimatını veren personel sorumlusu.

İtirafçı ifadesinde bu vaziyet şu şekilde anlatılıyor:
”Personel Mesulü asla yüz yüze görüşmenin olmayacağını, aranan insanların aileleri ile görüşülmeyeceği, sanal irtibat programları üstünden görüşüleceği gibi vaziyetleri paylaşır.”

Yeni görevlendirmeler yaptılar
15 Temmuz sonrası hapse girip dışarı çıkan kişilerle de irtibat koparılmamaya çalışılıyor. İtirafçı ifadelerine göre o kişilere de yeni görevler verilmeye çalışılıyor:

“Selim-2 isimli kişi örgütteki öğrencilere yardım etmemiz gerektiğine atıfta bulunarak, dini duygularımı istismar edip, güncel yapılanma içerisinde HİM sorumlusu olmamı istedi.”

FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!

Bu tekliflerden birinin kabul eden FETÖ itirafçısı süreci şu şekilde anlatıyor:

”2019 senesine kadar böyle devam etti. Bu sene eylül ayında gözaltına alındım. Serbest kaldıktan sonra Tekin kod adlı şahıs evime geldi. Bana içerisinde sim kart olan bir telefon verdi. Çocuklara sahip çıkmamız gerektiğini belirtti. Ben de yurt dışındaki arkadaşlarıma özlem duyduğumdan “Artı Sorumlu” olmayı kabul ettim.”

Güvenlik rehberi hazırlandı
Örgütün öte yandan kurallar manzumesi denen bir güvenlik rehberi de hazırladığı gün yüzüne çıktı. Kitapçık haline getirilen rehberde bazı kritik faaliyet ve terimlere şifreli kelimeler verildi. Örneğin rehberde yapılmaması gereken hareketler ‘’yasaklı meyve’’ olarak tanımlanıyor.

Rehberde aranması olan yada firari adların de alması gereken tedbirler sıralanıyor:

“Sınav (baskın) beklentisi olan arkadaşlar sınav olması vaziyetinde öncelikle adreslerinden nasıl ayrılmaları gerektiğini planlamalı. Aynı binada oturan tanıdık birini ya da müsait teras ayarlamaları gerekiyor. Ara Sıra sınavı haber alamıyoruz. Bu Şekilde vaziyetlerde boş dairelerde ya da komşuda oturup, polisler ayrıldıktan sonra adresten çıkılabilir.”

Yeni iletişim taktiği: TNG
FETÖ yönetiminin hazırladığı rehberde TNG adlı Bylock benzeri bir iletişim uygulamasından da bahsediliyor:

FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!

”Sınav bekleyen arkadaşlar, kendi kullandıkları telefon hattından tanımlı mail, Whatsapp, Viber gibi iletişim kanallarını silip wifi üstünden TNG programını kullanabilirler. Böylelikle sınav(operasyon) öncesi bulundukları yerden baz ve sinyal vermemiş olurlar. Ancak sınav sonrası için bu vaziyet geçerli olmayıp, yeni sıfır dijital yedeğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.’’

Örgütün bilişim güvenliği
Terör Örgütü FETÖ’nün iletişim ile alakalı mensuplarını üst üste uyarması da dikkat çeken detaylardan:

“Pansiyonlardaki başkası ismine kayıtlı hattın kullanıldığı wifi üstünden arkadaşların internet bağlantısı sağlanarak aileler ile iletişime geçilmeli. İletişim cihazında panoyu silme, lüzumsuz dosya bulundurmama, güvenli bir şifre konulması, mahrem konulardaki dosya çalışmalarının da kriptolu bilgisayarlara aktarılması mühimdir. CTA son sürümü bilgisayarlarınızda bulunmalıdır. Aileyle yalnızca Tango ya da geliştirilen görüntülü görüşme USB’si ile irtibat kurulmalıdır.”

Örgütün mensuplarına özel tabletler verildiği de görülüyor. Öte Yandan üyelerin birbirlerini WhatsApp’tan araması, ararken de VPN kullanılması belirtiliyor:

”Telefonlar bizi en çok ele veren açıklarımız. Başkası ismine kayıtlı bir Vınn hazır ederek, tablet ya da kullanmadığı telefon üstünden wifi ile bağlantı kurup iletişim kanallarının hazır olmasında fayda var. Yani dijital manada sıfır, hiç kullanılmamış bir yedeğimiz olsun.”

FETÖ, deşifre olan ByLock uygulaması yerine TNG programını kullanıyor!

Rehberdeki en çarpıcı noktalardan biri ise cep telefonu sinyallerine karşı alınan tedbir:

”Uçak modu ya da telefonun kapanmasında merkeze sinyal gidebilir. Bu vaziyet takip eden şahısların dikkatini çekebilir. Gizli, örtülü bir faaliyet imajı doğurabilir. En güvenli yol, telefonun ayarlar menüsünden Ağ Operatörleri kısmına girip, buradan Otomatik Operatör seçimini devre dışı bırakmaktır. Ardından ise Ağ Ara diye mevcut kullandığınız operatör yerine başka bir operatörü seçin. Bu sayede telefon açık görünecek fakat ağa sinyal göndermeyecektir. Yani sistemde görünmeyeceksiniz. ”

Hücre evinde tedbir
Terör örgütü FETÖ aranması olan yada firari vaziyetteki mensuplarının sakin muhitlerde oturmalarını istiyor.

Örgüt mensuplarının ev kiralarken, kendi isimlerinin kayıtlara geçmemesi ismine yakın akrabalarını da işin içine dahil etmesi isteniyor. FETÖ’nün güvenlik rehberinde evin ve faturaların bir akraba ismine tutulması gerektiği yer alıyor.

‘Yasaklı meyve’ talimatı
Rehbere göre örgüt mensuplarının haftada 1 defa alışveriş yapmaları, evlere giriş çıkış için karanlık ve sakin zamanların seçilmesi isteniyor. Evde kesici delici alet bulundurulmaması, olası bir baskın esnasında herkesin anlatacağı ayrı bir hikaye olması önemle vurgulanıyor.

Örgütün aileyle görüşme talimatları ise şöyle:

“Ailelerle sadece TNG üstünden irtibat kurulmalı. Restoran, kafe gibi yerler ‘Yasaklı Meyve’dir. Aileler görüşmeye gelmeden bir gün önce telefon görüşmelerini sonlandırmalıdır. İl dışındaki görüşmelere telefon götürülmemeli. Görüşmeye peruk ya da baş örtüsü takıp, bir miktar eşkal değiştirerek gidilmesi iyi bir maske olabilir.”

Örgütün en mühim önlemlerinden bir tanesi senaryo kurgulamaktı. Yani operasyon riskine karşı çevredekilere ya da polise üyelerin birbirleriyle nasıl tanıştıklarına dair bir senaryo anlatılması ve bu senaryonun örgüt bağlantısı şüphesi doğurmaması vurgulanıyordu.

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik operasyonlar devam ederken örgütün tekrardan yapılanmaya çalıştığı her geçen günü daha net ortaya çıkıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.