Fethiye’de ki Hayalet Köy İlk Kez Havadan Görüntülendi

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde bulunan ve 1923 yılında yapılan mübadele göçü ile boşaltılan köy, turistlerin ilgisini çekiyor.
Fethiye’de ki Hayalet Köy İlk Kez Havadan Görüntülendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde uzun yıllardı adı Hayalet Köy olarak anılan ve hiç kimsenin yaşamadığı köy, havadan görüntülendi. Görüntülerde, çatıları dahi olmayan evlerde kimsenin yaşamadığı görülebiliyor. Bölgeye gelen turistlerin bolca ziyaret ettikleri köyün, 1923 yılında yapılan ”Mübadele Göçü” sonrasında boşaltıldığı ve bölgeye yerleşen Türkler’in de 1957 Fethiye Depremi sonrasında köyü terkettikleri öğrenildi.

KÖYDE 96 YIL ÖNCE RUMLAR YAŞIYORDU

96 yıl önce, 1923’te yapılan Mübadele Göçü ile bölgeden ayrılan Rumlar’ın izleri hala tazeliğini koruyor. Mimari yapısıyla eski dönemi yansıtan ve tarihi eser niteliğinde olan köy, korunma altında. Her yıl binlerce ziyaretçinin geldiği ve bölge turizminin önemli değerlerinden birisi olan ”Hayalet Köy”, Rum kökenli turistlerin de uğrak ziyaret bölgelerinden.

1923 YILINDA MÜBADELE GÖÇÜ İLE BOŞALTILDI

1923 yılında boşaltılan köyün mübadele göçü nedeniyle boşaltıldığı ve Rumlar’ın bu yüzden köyü terk ettiği öğrenildi. Bölgeye gelen Türkler’in ise 1957 yılında gerçekleşen Fethiye Depremi sonrasında köyden ayrıldığı öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.