adplus-dvertising

Feshane’deki restorasyon çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı

İstanbul’un en mühim turistik merkezlerinden biri olan Feshane’de ortalama 4 senedir devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Ekim ayının sonunda ziyarete açılması planlanan Feshane’nin, yüzde 95’i tamamlanırken son hali dron ile görüntülendi.
Takip et
Feshane’deki restorasyon çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Feshane yahut eski ismiyle Feshâne-i Âmire, Osmanlı padişahı II. Mahmud tarafından 1833 senesinde, Yeniçerilerin yerine kurulan Osmanlı Ordusu’na üniforma üretilmesi maksadıyla Fatih’in Kadırga semtindeki Cündî Meydanı’nda kurulmuş. Mühim bir kültür merkezi olarak kullanılan yapıda 2018 başlayan ve 4 senedir devam eden restorasyon çalışmalarının ise sonuna yaklaşıldı. 29 Ekim’de yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılması planlanan merkezin yüzde 95’i tamamlandı. Osmanlı dönemine ait fes dokuma fabrikası olarak kullanılan alanda restorasyondan sonra birçok yenilikte olacak.

Feshane’deki restorasyon çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı

“Çalışmaların yüzde 95’i tamamlandı”

Feshane’deki restorasyon çalışmalarından bahseden İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültür Varlıkları Projeler Müdürü Merve Gedik, “Restorasyon 2018 senesinde başladı. Şuan ise çalışmaların yüzde 95’i tamamlandı. Yapının üstünde betonarme gibi çok ciddi yükler vardı. Özellikle çatısında çok büyük sıkıntı vardı. Tüm bu çimento harçlı muhteslerden ve betonarme eklentilerden yapıyı arındırdık. Çatıdaki özgün yapıyı korumaya çalışarak ciddi bir konservasyon çalışması yaptık. Tüm üst örtüyü yeniledik. Aynı zamanda döşemeyi kaldırdıktan sonra ortaya çıkan taş temellerde kuvvetlendirme çalışmaları yaptık. Çünkü tüm yük taş temellere oturuyordu. Tüm beden duvarlarında da gene bazı çatlak olan alanlar vardı. Oralarda da enjeksiyon çalışmaları yaptık. Kendi dokusunu mümkün olduğu kadar açığa çıkarmaya çalıştık. Burası Osmanlı döneminin ilk sanayi yapılarından ve biraz daha hor kullanılmış, daha ağır müdahaleler içeren bir yaklaşım vardı. Biz burada daha minimal, daha hafif ve sanayi yapısını ortaya çıkaran müdahalelerle kendi özgün kimliğini daha fazla hissedebileceğimiz bir alana çevirmeye çalıştık. 29 Ekim’de çalışmaları bitirerek ziyarete açmayı planlıyoruz” diyerek konuştu.

Feshane’deki restorasyon çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.