Feridun Sinirlioğlu: Taliban ile iletişime geçelim!

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Taliban ile ”Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri sözleri yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla iletişim kurmamız gerek.” şeklinde konuştu.
Takip et
Feridun Sinirlioğlu: Taliban ile iletişime geçelim!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM Güvenlik Konseyi’nin Afganistan oturumuna Türkiye de davet edildi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, oturumda yaptığı konuşmada, Afganistan’ın mühim bir yol ayrımında olduğunu belirtti.

Afganistan’da uzun vadede istikrar için kapsayıcı ve temsili bir hükümet gerektiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, Taliban ile ”Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri sözleri yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla iletişim kurmamız gerek. (Taliban’ın) Sözlerini eyleme dökerek güvenimizi kazanması gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

Taliban’ın söylemeleriyle değil eylemleriyle dikkate alınacağını söyleyen Sinirlioğlu, Afgan halkının ise her zamankinden daha çok destek ve dayanışmaya ihtiyaç işittiğini ifade etti.

Uluslararası toplumun önceliklerinden birinin ise temel hizmetlerinin devam edebilmesi için Kabil’deki havaalanının aralıksız faaliyet göstermesini temin etmek olduğunu belirten Sinirlioğlu, son haftalarda Türkiye’nin Katar ile bu yönde attığı çabaları anlattı.

Afganistan’da kötüye giden insani vaziyete da dikkati çeken ve uluslararası topluma desteğini artırması çağrısı yapan Sinirlioğlu, ”Hemen harekete geçmezsek bölge ve ötesinde daha büyük insani neticeler ve güvenlik problemleri ile karşı karşıya kalacağız.” şeklinde konuştu.

Sinirlioğlu, ”Afganistan’daki geçici hükümet, insan hakları ihlallerini özellikle de kadın ve kız çocuklarının haklarını ihlal ettiği takdirde hesap vereceğinin gayet farkında. Gelişmeleri de bu bağlamda çok yakından izlemeliyiz.” diyerek konuştu.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jeffrey DeLaurentis de ”Taliban uluslararası meşruiyet ve destek arıyor. Mesajımız net; Meşruiyet ve desteği kazanması gerekecek.” mesajı verdi.

Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang ise Afganistan’ın dondurulan mal varlıklarının serbest bırakılması gerektiğini söyleyerek ”Bu varlıklar Afganistan’a ait ve Afganistan için kullanılmalı, baskı aracı olarak değil.” ifadesini kullandı.

Rusya da Afganistan’ın dondurulan varlıklarının serbest bırakılması çağrısına destek verdi.

Afganistan’ın BM Daimi Temsilcisi Ghulam Isaczai ise BM Güvenlik Konseyi’ne kapsayıcı olmayan bir hükümeti tanımaması çağrısı yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.