Feretiko Gelir Kapısı Oldu!

Emine Kanberoğlu isimli kadın, büyük annesinden kullanmayı öğrendiği “feretiko”yu gelir kapısı haline getirdi.

Küçük yaşlarda büyük annesini izleyerek kullanmayı öğrendiği feretikoyu gelir kapısı haline getiren Emine Kanberoğlu, 30 senedir ürettiği ürünlerle para kazanıyor.

“ÇIRAKLAR YETİŞTİRİYORUZ”

Yaşamını Rize’de sürdüren Kanberoğlu, kendir ipinden feretiko ile ürettiği el emeği ürünlerin satışını yapıyor. Feretiko’nun Rize’ye özgü bir dokumacılık olduğunu belirten Kanberoğlu, kendir ipinin de ham madde olduğunu söyledi. Bu dokumacılık türünün çok eski tarihlere dayandığını anlatan kadın girişimci, “Bu işi hobi gibi, eğlence gibi görürdük, İzlerdik. Gün gelecek ve ‘geçim kaynağınız olacak’ deseler inanmazdım” diye konuştu.

Çocukluğundan bu yana el işlerine büyük becerisi olduğunu söyleyen Kanberoğlu, bunun zamanla iş haline geldiğini söyledi. Kendi parasını kendi kazanan Kanberoğlu, 30 yıldır bu işi yapıyor. Rize’de birçok kadının feretiko üzerinden para kazandığına da değinen Kanberoğlu, “Feretiko’nun unutulmaması için çıraklar da yetiştiriyoruz. Bu dokumacılık türünü yaşatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Eski zamanlarda feretiko ile yeni evlenecek kızların çeyizleri ve kıyafetleri üretiliyordu. Şimdi ise örtü ve çantalar da feretiko ile yapılabiliyor. Kanberoğlu, Osmanlı döneminde özellikle feretikonun çok meşhur olduğunu, şimdilerde ise unutulmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı