Fenerbahçe’nin 28 Şampiyonluk Talebi Reddedilsin

Galatasaray, Fenerbahçe'nin 1959 öncesi kazanılan şampiyonlukların sayılması için yaptığı başvurunun reddedilmesi talebiyle TFF'ye başvurdu.
Takip et
Fenerbahçe’nin 28 Şampiyonluk Talebi Reddedilsin
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz GSTV canlı yayınında sarı-kırmızılı takım taraftarlarının merak ettiği konular hakkında açıklamalarda bulunuyor. Cengiz, Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk talebinin reddedilmesi için TFF’ye başvuruda bulunduğunu da açıkladı.

Fenerbahçe’nin şampiyonluk sayısı iddiası

“Benim de ileride katılma ihtimalim olan bir programda yorumcunun, yargıç gibi soru içinde hüküm içeren cümlelerini kınıyoruz. Yayıncı kuruluştaki zat hem 29 şampiyonluğu söyledi sonra da inşallah olumlu değerlendirirsiniz dedi. Soru sorumluktan çıktı, karar verdin. Ey yorumcu! Sen kimsin? Senin oradaki görevin soru sormak. Amaç yine gündem değiştirmek. Yenilir yenilmez Fenerbahçe gündem değiştiriyor. Galatasaray’da bunlar yapılsa beni ipe çekerler, sokakta yürüyemem. Bizimkilerin gündemini hemen değiştiremezsiniz.”

Galatasaray’dan talebin reddi için TFF’ye başvuru

“Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk talebinin reddedilmesi için TFF’ye başvuruda bulunduk. Hukukçularla da tarihçilerle de görüştük. 6 sayfaya zor indirdik. Haklı olan bir şeyi savunmak çok zor. Tahkim reddetmiş, TBMM reddetmiş. Daha neye uğraşıyorsunuz? Yeni delil de yok. Devamlı bunu kaşıyorlar. Beşiktaş’ın da 20 şampiyonluğunu tanıyoruz diyorlar. Tanımak bir devlete, cumhuriyete aittir. Sen kimsin! Şecaati arz ediyor, şecaat arz ederken sirkatini söylüyorlar. Hırsızsınız demiyorum ama yanlış yapıyorlar. Yarın bu gelişir 1959’dan öncesi olabilir. Öncesinde Siyah Çoraplılar vardı, İngiliz kulüpleri olabilir. Onlar da hak iddia edebilirler.”

Fenerbahçe’nin 28 Şampiyonluk Talebi Reddedilsin

GALATASARAY’IN SÖZ KONUSU BAŞVURUNDA YER ALAN BAZI MADDELER

1- Daha önce verilmiş Tahkim Kurulu kararı kesindir. Bu yeni bir başvuru değildir. Başvuru incelenmeksizin reddedilmelidir.

2- Başvuru konusu şampiyonluklar ‘lig müsabakaları statüsü’ kapsamı dışındadır.

3- Talep edilen şampiyonluklara konu dönemlerde gerçekleşen organizasyonlar düzenli ve sürekli değildir.

4- Türkiye Futbol Birinciliği lig usulüne değil, eleme usulüne tabidir.

5- Türkiye Futbol Birinciliği sürekli ve düzenli bir organizasyon değildir.

6- Milli Küme kesinlikle ulusal bir lig değildir.

7- Milli Küme süreklilik arz eden bir lig değildir.

8- Milli Küme ana turnuva niteliği kazanamamıştır.

9- 1937 yılında “Milli Küme” turnuvasına katılmaya hak kazanan İzmir takımlarının hakları elinden alındı.

10- Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Milli Küme” ve “Türkiye Futbol Birinciliği” organizasyonlarının Türkiye Şampiyonu olarak kabul edilmeyeceğini açıklamıştır.

11- Başvurunun kabul edilmesi halinde idarenin öngörülürlüğü ilkesi zedelenecektir.

Fenerbahçe’nin 28 Şampiyonluk Talebi Reddedilsin

Çok kırılgan bir camia”

“İflas etmiş tüccarın eski defterleri karıştırması babında, federasyona yapılan bu başvuruyu ciddiye almadık çünkü müflis bir tüccar hareketi bu. Amaç gündem değiştirmek. Fenerbahçe camiasına en ufak laf etmem ama camialarla, yönetimler farklıdır. Bir yönetimin yaptığı ağır hatayı ben camiaya yüklemem. 29 şampiyonlukla ilgili şu anda başvuru yapmaları bilinçli. Çünkü o kadar kırılgan bir camia ki, üflesen uçuyor. Bu beni ilgilendirmez. Bu Galatasaray’da yapılsa, beni ipe çekerler, sokakta yürütmezler. Bizimkilerin gündemini hemen değiştiremezsiniz.”
“Talebin reddedilmesi için başvuru yaptık”

“Nihat Özdemir, ‘Biz konuyu inceliyoruz, sonrasında da Tahkim Kurulu’na vereceğiz.’ dedi. Biz irkildik. Fenerbahçe’nin 28 şampiyonluk talebi ile ilgili TFF’ye 6 sayfalık dilekçe verdik. Daha önce Tahkim reddetmiş, Meclis reddetmiş. Daha önce reddedilmiş bir şey, çok kuvvetli delil olduğunda yeniden görüşülebilir. Sürekli bu konuyu kaşıyorlar. Neden? Biz bu talebin reddedilmesi için TFF’ye başvurumuzu yaptık.”
“Sen kimsin!”

“Rakibimizi 1-0 yendiğimiz maça gittik. Bir bakıyorsun karşında dev bir pankart. ‘Fenerbahçe Cumhuriyeti.’ O kadar savcı var orada ve devlet ricali var. Bu nedir yahu? ‘Biz Beşiktaş’ın da 20 şampiyonluğunu tanıyoruz’ dediler. Tanımak bir devlete, cumhuriyete aittir. Bu açıklamayla Fenerbahçe Cumhuriyeti Beşiktaş’ın şampiyonluklarını tanıyor. Sen kimsin ya? Fenerbahçe camiası lütfen sözlerimden alınmasın.

Kefaletlere bireysel imza atıyoruz”

“Biz ne kefaletlerin altına imza atıyoruz. Abdurrahim Albayrak ile birlikte 200’e yakın şahsi kefalet verdik. Ali Bey, ‘Sen buna nasıl imza attın? Bütün torunlarına kadar riskin altına sokmuşsun’ dedi. Ben hiç sesimi çıkarmadım. Sonra ailem bunu sordu. Sonradan, ‘Ya Ali, bu söylenecek şey mi? Haberleri yoktu’ dedim.”
“Riva sözleşmesini yeniden yazdık”

“İletişimimiz zayıf. Riva sözleşmesini yeniden yazdık. Florya’dan, Riva’dan çok büyük gelir ve hukuki bir durum elde ettik. Eski yönetime teşekkür ederim ama biz daha iyi duruma getirdik.”
“Freni patlamış kamyon gibiyim”

“Yüreğim o kadar dolu. O kadar dertliyim ki… Freni patlamış kamyon gibi gidiyorum. Çok doluyum. Anlattıklarım, içimdekilerin yüzde 1’i değil.”

Harrington Kupası da var mı?”

“Fenerbahçe’nin TFF’ye başvurusunda General Harrington Kupası’nın da sayılması var mı? Fenerbahçe niye şampiyonluk sayısında bizden öndeyken TFF’ye başvurmadı? 62 yıl önce olan bir şeyi neden şimdi gündeme getiriyorsun? Biz onların hiçbir şampiyonluğuna laf etmeyiz. Haksız da olsa tescil var deriz. Biz onların önüne geçince şampiyonluk sayısı olarak, himmet ve dua ile onları geçtiğimizi bile söylediler. Bize bu yakıştırmayı bile yaptılar.”
“Eski başkanları tecrübeliydi, çoluk çocuk değildi”

“Fenerbahçe camiasına saygı duyarım ama eski başkanları bu konunun üstünde çok durmazdı çünkü tecrübeliydi. Çoluk çocuk değildi, bu işi bilen bir adamdı. Onun adalet ve hukuk anlayışı farklıydı. Bu tip Bizansları sevmezdi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.