adplus-dvertising

Fenerbahçe, UEFA’dan ceza alır mı?

29 Temmuz 2022, 12:03 tarihinde eklendi
Fenerbahçe taraftarının Dinamo Kiev maçında yaptığı tezahüratlarla alakalı UEFA’nın soruşturma başlatmasına yönelik Spor Hukukçusu ve Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, “Para cezası yahut para cezasının yanında stadyumun kısmen kapatılma cezası verileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Fenerbahçe, UEFA’dan ceza alır mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fenerbahçe ile Dinamo Kiev arasında oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu rövanş masüabaksında sarı-lacivertli taraftarlar, Dinamo Kiev’in ilk golü sonrası tezahüratlarda bulunmuştu. Bunun üstüne de UEFA, Fenerbahçe hakkında soruşturma başlattı. Bu soruşturmayla alakalı İHA’ya konuşan Spor Hukukçusu ve Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, “Atanan müfettiş, konuyla alakalı incelemeler yapacak, kanıtlar toplayacak ve bir dosya yaratarak Etik ve Disiplin Komitesi’ne sunacak. Bu dosyayla alakalı de Fenerbahçe savunmasını Etik ve Disiplin Komitesi’ne verecek. Fakat kulüp her ne kadar bazı taraftarlar tarafından kısa bir müddet bu eylemin gerçekleştiğini iddia etse de münferit olarak taraftarlarının yapmış olduğu eylemlerden sorumlu” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe, UEFA’dan ceza alır mı?

“Para cezası yahut stadyum kısmen kapatılabilir”

Meydana Gelen vaziyetle alakalı UEFA’nın prosedürlerine değinen Bilgiç, “Konuyla alakalı eylemin karşılığı UEFA Disiplin Talimatı’nın 16. ve gene aynı disiplin talimatının 14. maddesinde vücut buluyor. Disiplin Talimatı’nın 23. maddesinde disiplin cezalarının belirlenmesiyle alakalı düzenleme var. Bu maddeye göre yetkili disiplin mercii ağırlaştırıcı ve hafifleştirici nedenleri dikkate alarak ihlalin objektif ve sübjektif unsurları doğrultusunda hükmedilecek disiplin cezasının türünü ve kapsamını belirler. Öte Yandan aynı maddenin son fıkrasında da söz konusu dosyada koşulların vaziyetine göre verilecek disiplin cezasında artırıma ya da indirime gidilebilir. İşte bu noktada gerek kulübün resmi açıklama yapması gerek tezahürat yapan kişi sayısının taraftar sayısına oranı ve de gerekse tezahüratın zamansal olarak kısa sürmesini savunmasına kullanabilir.

Fenerbahçe, UEFA’dan ceza alır mı?

Öte Yandan Kiev yedek kalecisi Boyko’nun hareketi de tahrik olarak değerlendirilebilir. Disiplin Talimatı’ndaki alakalı maddeler ve UEFA’nın benzer olaylarda verdiği cezalara bakıldığında Fenerbahçe’nin para cezası yahut para cezasının yanında stadyumun kısmen kapatılmasıyla karşılaşacağını düşünmekteyim. Daha önce Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile Bayer Leverkusen arasında 2017 senesinde oynanan maçta bağımsız Katalonya bayrakları ve tribünlerdeki bağımsızlık tezahüratları sebebiyle, UEFA tarafından ev sahibi kulübe 40 bin Euro ceza verildi. En güncel örnek olarak ise UEFA, 17 Şubat 2022 tarihinde Avrupa Konferans Ligi’nde Azerbaycan’ın Karabağ takımıyla yaptığı maçta, ‘Karabağ, Ermenistan’ındır’ yazılı pankart açılması sebebiyle Fransa’nın Olimpik Marsilya kulübüne 20 bin Euro para cezası verdi” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.