Fener Rum Patrikhanesi’nde operasyon itaat etmeyen kovuluyor!

Fener Rum Patrikhanesi’nde büyük bir temizlik operasyonu gerçekleştirildi. Fener Rum Patrikhanesi’nin karar organı Sen Sinod Meclisi, Patrik Bartholomeos’dan sonra iki numara olan Kadıköy Metropoliti Athanasios’u itaatsizlik gerekçesiyle görevden aldı. Kadıköy doğumlu ve Heybeliada Ruhban Okulu mezunu olan Athanasios’un yerine ise Yunanistan’ın Girit Adası doğumlu Emanuil göreve getirildi.
Takip et
Fener Rum Patrikhanesi’nde operasyon itaat etmeyen kovuluyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fener Rum Patrikhanesi’nin karar organı Sen Sinod Meclisi (Ruhani Meclis) hiyerarşisinde Patrik Bartholomeos’dan sonra iki numaralı adam konumundaki Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas’ın (85) görevden alınması ve yerine Fransa Metropoliti Emanuil Adamakis’i (68) atanmasına karar verdi. Sen Sinod Meclisi’nin şubat ayındaki toplantısında, Athanasios’un “Patrik ve Sen Sinod’a itaatsizlik ve saygısızlık göstermesi, öte yandan pek çok defa Patrikhane kurallarını çiğnemesi” sebebiyle görevden alındığı söylendi.

Fener Rum Patrikhanesi’nde operasyon itaat etmeyen kovuluyor!Görevden alınan Kadıköy Metropoliti Athanasios Papas.

UYARILARA KULAK ASMAYINCA PATRİK HAREKETE GEÇTİ

Yunan medyasında yer verilen haberlere göre, 2008 senesinde Kadıköy Metropoliti seçilen Athanasios, geçmişte Patrik Bartholomeos’a defalarca hakaret ve küfür eden, öte yandan ırkçı söylemleri ile de bilinen Yunanistan’daki Karavriton bölgesi eski Metropoliti Amvrosios ile sıkı dostluk kurdu. Öte Yandan, ev işleri için de Rus Patriği Kiril yanlısı bir rahibeyi yanında bulunduruyordu. Athanasios, bir din adamı ile bağdaşmayacak biçimde, İstanbul’daki Rum cemaatinin karnaval etkinliklerine ise karnaval giysileri giyerek katılıyordu. Patrik, Athanasios’un bu tavırlarına bir müddet tahammül etti. Kendisini defalarca uyardı. Athanasios kulak asmayınca Patrik sonunda kendisini görevden almaya karar verdi.

Fener Rum Patrikhanesi’nde operasyon itaat etmeyen kovuluyor!Fener Rum Patriği Bartholomeos.

GİRİTLİ METROPOLİT

Athanasios, Kadıköy doğumlu ve Heybeliada Ruhban Okulu mezunu. Kadıköy Metropoliti seçilen Emanuil ise Yunanistan’ın Girit Adası doğumlu. Türkiye’nin 2010’da yurtdışında Patrikhane’ye bağlı metropolitlere vatandaşlık hakkı tanıması sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 2003’den beri Fransa Metropoliti idi. Patrik 2008’de de Patrikhane’de “temizlik operasyonu” gerçekleştirmişti. Patrik olma ihtirası içindeki özel kalem müdürü Sivas Metropoliti Dimitrios ile Alaşehir metropoliti Meliton’u Fener’deki görevlerinden uzaklaştırmıştı.

Fener Rum Patrikhanesi’nde operasyon itaat etmeyen kovuluyor!

ATİNA BELEDİYE BAŞKANI GELİYOR

Hürriyet’ten Yorgo Kirbaki’nin haberine göre Emanuil’in, yeni Kadıköy Metropoliti olarak göreve başlaması sebebiyle cumartesi günü Patrikhane’de düzenlenecek dini ayine, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in yeğeni olan Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyanis ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Vlasis katılacak. Bakoyanis’in yarın İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüşmesi bekleniyor.

BİLGİ NOTU

Kadıköy Metropoliti, Patrikhane hiyerarşisinde çok mühim bir mevki. 12 metropolitten oluşan Sen Sinod Meclisi’nde “Birinciden (Patrik) sonraki birinci olarak” sayılıyor. Bartholomeos da 1991’de Patrik seçilmeden önce Kadıköy Metropoliti idi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.