Felakete Neden Olur Diye Asırlardır Köyde Davul Çalınmıyor

Gelin kayası efsanesine inanan köylüler, başlarına kötü bir şey geleceğine inandıkları için köyde asırlardır davul çaldırmıyor.
Felakete Neden Olur Diye Asırlardır Köyde Davul Çalınmıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan Taşlıca köyü, ilginç bir geleneğe ev sahipliği yapıyor. Gelin alayının davulla geçişi sırasında taş kesildiğine inanılan gelin kayası efsanesi nedeniyle köyde asırladır davul çalınmıyor.

Oruç Gazi hazretlerinin davul sesinden rahatsız olduğuna inanan köylüler, felakete uğrayacaklarını düşündükleri için düğünlerinde ve Ramazan ayında davul çaldırmıyor. Köyde bugüne kadar davul sesi duymadığını ifade eden Taşlıca Köyü Muhtarı Kadir Özdemir, davul çalınmasının söz konusu bile olmayacağını belirterek “Oruç Gazi bir gün davulcular geçerken buradan ben davulun sesinden rahatsız oluyorum, davulculara çalmayın diyor. Öyle dedikçe davulcu daha çok çalıyor. Mübarek onlara ‘taş olarak kalın’ diyor. Taş oluyor gelin alayı” ifadesini kullandı.

DAVULCULAR KABUL ETMİYOR

Davulcuların kendi köylerinin sınırlarında davul çalmayı kabul etmediklerini ifade eden Özdemir, “Bizim köyümüzün sınırlarına girildiği andan itibaren hiçbir düğün sahibi davul çaldırmaz. Samanpazarı’na gidip davulculara sordum. Bizim köyümüzde davul çalar mısınız diye. Hiçbiri asla kabul etmedi. Oruç Gazi hazretlerinin rahatsız olduğundan kaynaklanıyor. Biri inanmayıp gelip davul çalmış. Attan düşüp 8 yıl felçli olarak yaşadığı söylenir. Günlük ziyaretçisi oluyor köyümüzün. Babalarımız bize anlatırdı. Anlatılanları biz de gelenlere anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Taşlıca köyü, at üzerinde duvaklı bir gelini andıran gelin kayasıyla, Oruç Gazi Türbesi’yle, Anadolu isminin ilk ortaya çıktığı Kırmızı Ebe Türbesi’yle ve Ayran Taşı efsanesiyle Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçileri ağırlıyor. Birçok gelin ve damat ise bu köye gelip düğün çekimlerini yaptırıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.