FED’in Patronu İstifa Etmeyeceğini Söyledi!

Dünyanın en güçlü merkez bankası başkanı, kimsenin kendisini baskı yoluyla istifa ettiremeyeceğini duyurdu.

FED Başkanı Jerome Powell, düzenlenen bir finans toplantısında konuştu. Powell, “Kanunlar bana dört yıl boyunca görev verdi. Kimsenin baskısıyla istifa etmem” dedi. ABD Başkanı Trump FED’e, faiz oranlarını düşüreceği için çeşitli suçlamalarda bulunmaya devam ediyor.

Powell, ABD ekonomisini güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Kendisi ve FED, Trump tarafından sürekli olarak ABD ekonomisini gereksiz yere yavaşlattığı için suçlanıyordu. Trump attığı bir tweette, “FED rezervlerimiz hakkında hiçbir bilgimiz yok!” demişti. Powell, ABD başkanının kendisini istifa ettirmeye yönelik bir yetkisinin olmadığının altını çizdi.

FAİZ ORANLARI DÜŞECEK

FED, faiz oranlarını yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında tutuyor. Cresset Capital’in Yatırım Sorumlusu Jack Ablin, “Powell kesinlikle Temmuz ayı içerisinde faiz indirimi planları yapıyor” dedi. Briefing Ekonomi Analisti Patrick O’Hare ise konuyla ilgili olarak, “Powell, piyasalara aradığı şeyi veriyor” yorumunu yaparak Powell’a destek verdi. Ekonomistler FED’in 31 Temmuz’daki toplantısında faiz oranlarını 25 puan düşüreceğini öngörüyor. ABD Başkanı Trump ise, faiz oranlarını düşürmemek ve ekonomiyi gereksiz yere yavaşlatmamak için tweetler atmaya devam ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı