adplus-dvertising

FED’in faiz kararı altın fiyatlarını vurdu!

Fed’in daha önce ve daha hızlı faiz yükseltmesine gidebileceği şeklinde verdiği sinyaller ons altın fiyatlarını vurdu. Dün 1832 doları test eden ons altın, bugün 1806 dolar seviyesine kadar düştü. Uzmanlar Omicron varyantının neden olduğu endişelerin ons altın fiyatlarını desteklediğini belirtirken olası düşüşlerde 1795, 1781, 1765 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu ifade ediyor.
Takip et
FED’in faiz kararı altın fiyatlarını vurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fed’in hızla artan enflasyonu frenlemek için daha erken ve daha hızlı faiz artırımına gidebileceğinin sinyalini vermesi ve faiz artırımına başladıktan hemen sonra bilançosunu küçültmeye başlamayı münakaşası altın fiyatını geriletti.

1830 dolar/ons direncine doğru yukarı hareketin tersine dönmesine yol açan Fed açıklamalarının sonrasında spot altın bu sabah 1806,11 dolar ons ile dünkü kapanışın yüzde 0,23 altında işlem görüyor.

Analistler, Omicron varyantının vaka sayılarında büyük artışa yol açmasının spot altın fiyatına destek vermeye devam ettiğini, bu ortamda altın fiyatının ilk destek olan 1801 dolar/ons seviyesinin üstünde tutunmaya devam etmesini bekliyorlar. Bu desteğin kırılması halinde ise 1782 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilme hedeflenebilir.

TEKRAR BASKI ALTINA GİREBİLİR

Ikon Menkul tarafından paylaşılan değerlendirmede Ons atının 1795 dolar altında tekrar baskı altına girebileceği söylenirken şu ifadelere yer verildi:

Beklenenden daha şahin tondaki FOMC tutanakları dolar endeksine destek verirken kıymetli metaller tarafına baskı yapıyor. ABD 10 senelik tahvil faizinin %1.7’e temas etmesi de kıymetli metaller üstünde baskı unsuru yaratmakta.

Bunun etkisi ile beraber sarı metalde hafif bir geri çekilme mevcut. Dün tekrar 1832 direncine kadar tepki vermiş olan sarı metalin bu hareketi geçici oldu ve geri çekildi. Asya seansında da 1805 seviyelerine fiyatlanıyor. Adım adım tekrar 200 günlük ortalamaya geri çekiliyor. 200 günlük ortalamanın altındaki günlük kapanışlar, sarı metaldeki görüntüyü negatife çevirebilir. Bu vaziyeti izlemeye devam edeceğiz.

Yukarıda son günlerde test ettiği 1832 direnci üstünde tutunabilirse o zaman pozitif bir görüntünün devamından bahsedebiliriz.

Destekler: 1800/1795 – 1781 – 1765

Dirençler: 1812 – 1832 – 1850

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.