adplus-dvertising

Federal mahkeme Floyd’u öldüren eski polis Chauvin’in savunma anlaşmasını kabul etti

ABD’de, siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan eski polis memuru Derek Chauvin, federal mahkemeye sunduğu savunma anlaşması kabul edildi. Chauvin’in eyalet mahkemesinin verdiği 22,5 senelik hapis cezasına ek olarak federal mahkeme tarafından 20 ila 25 sene arasında hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.
Takip et
Federal mahkeme Floyd’u öldüren eski polis Chauvin’in savunma anlaşmasını kabul etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis şehrinde 25 Mayıs 2020’de siyahi George Floyd’u gözaltına aldığı sırada boynuna baskı yaparak ölümüne neden olan eski polis Derek Chauvin’in federal mahkemeye sunduğu savunma anlaşması kabul edildi. Floyd’un ölümüyle alakalı medeni haklarını ihlal etmek ve bir davayı engellemekle alakalı federal suçlamalar ile alakalı davaya bakan Federal Yargıc Paul Magnuson yaptığı açıklamada, Chauvin’in savunma anlaşmasının koşullarını kabul ettiğini ve Chauvin’in 20 ila 25 sene hapis cezasına çarptırılacağını aktardı.

Eyalet mahkemesi tarafından çarptırıldığı 22,5 senelik hapis cezasını çeken Chauvin’in, federal mahkeme tarafından verilecek hapis cezası için ise henüz tarihi belirtilmedi.

Floyd’un öldürülmesine ilişkin federal mahkemede görülen davada, Floyd’un medeni haklarını ihlal etmekten suçlu bulunan Chauvin, ilk defa Aralık 2021’de çıktığı mahkemede Floyd’un ölümüyle alakalı yönetilen suçlamaları kabul etmişti. Savcılarla yaptığı anlaşma neticesi savunmasını “suçlu” olarak değiştiren Chauvin, Floyd’un medeni haklarını ihlal ettiğini ve Floyd’un baygın halde olmasına karşın diziyle boynuna baskı yapmaya devam ettiğini itiraf etmişti.

Haziran 2020’de Floyd’un ölümünden sorumlu tutulan eski polis memuru Chauvin, eyalet mahkemesi tarafından 2021 Haziran ayında cinayetten suçlu bulunmuş ve 22,5 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Chauvin, federal mahkeme tarafından çarptırılması beklenen 25 sene hapis cezasını eyalet mahkemesi tarafından verilen 22,5 sene hapis cezası ile aynı anda yatacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.