Fedai, drone avı için hazır!

11 Ekim 2021, 10:32 tarihinde eklendi
Türk savunma sanayisi şirketlerinin sahip olduğu kabiliyetlerle geliştirilen Fedai Mühimmat Sistemi, ilk defa görüntülendi. Saldırı maksatlı drone ve insansız hava araçlarının etkisiz hale getirecek Fedai’nin ilk uçuşu yakın zamanda gerçekleştirilecek. Bu ay içinde de gerçek drone’lara karşı bir gösterimin yapılması hedefleniyor.
Takip et
Fedai, drone avı için hazır!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Transvaro İcra Kurulu Mensubu Güray Ali Canlı, yaptığı açıklamada, Fedai’nin, kamikaze/drone saldırılarını durdurmak maksadıyla geliştirilen bir koruma sistemi olduğunu ama ihtiyaç doğrultusunda ilerleyen dönemde aracının kendisinin de saldırı maksadıyla kullanılabileceğini belirtti.

Bu tür insansız sistemlerin son senelerde çok hızlı geliştiğini ifade eden Canlı, otonom ve sürü halinde uçan saldırı drone’larını durdurmanın neredeyse olanaksız hale geldiğine dikkati çekti.

Canlı, Suudi Arabistan’ın petrol rafinerilerine bu tür araçlarla geçen sene yapılan saldırıların dünyayı petrol krizine sürükleyecek boyuta geldiğini anlatarak, şunları belirtti:
“Küçücük’ların günümüzde dev etkileri olabiliyor. Bunları düşürmek için birçok taktik geliştirildi ama en etkilisi bunları havada vuran atmak. Bu konuda dünyada birçok çalışma başladı Uzakdoğu’dan ABD ve Avrupa’ya kadar. Bu çalışmaları inceledik. Bu çalışmaların en mühim tarafı bu ürünleri satın alamıyorsunuz, kullanamıyorsunuz, ihracat iznine bağlı, tasarımda alınan patentler sebebiyle çok büyük teknoloji transfer bedelleri gündeme geliyor. Daha da ötesi bu bedelleri ödeseniz bile kısıtlamalar, ambargolar söz konusu oluyor. Bunun üstüne biz de kendi çözümümüzü, Türk tipi milli çözümümüzü ürettik. Fedai, drone avı için hazır!Bunu dünyada var olan 5 ya da 6 çözüm arasında en iyi çözüm olarak görüyoruz. Fedai’nin kanat ve izleyici takip mekanizması yapısı öbür bütün ürünlerden farklı ve bizde bunları patente döküp 2 patent başvurusu yaptık, o biçimde yola çıktık.”

DROKA ISIMI VERİLDİ

İHA’lar kullanılarak askeri tesislere, havalimanlarına, hangarlara, kritik devlet dairelerine, petrol rafinerilerine, limanlara saldırılar düzenlendiğine değinen Canlı, bunları engellemek maksadıyla geliştirilen; Fedai, radar, termal kamera ve kontrol biriminden oluşan drone önleme sistemine “drone killer”dan yola çıkarak DROKA ismini verdiklerini belirtti.Canlı, radar 10-12 kilometreden herhangi bir uçan yabancı cismi tespit ettiğinde elektro optik süitin gündüz, gece, sis fark etmeksizin oraya döndüğüne ve cismin analiz edilerek tahdit olup olmadığına karar verildiğine işaret ederek, gelen cismin koordinat, yön, hız bilgilerinin oto pilota yüklenmesi ardından Fedai’nin tüpten otomatik ayrılarak hedefe yöneldiğini aktardı.Fedai’nin tehdide yaklaşınca kendi optik arama sistemiyle hedefin üstünde, sürü halinde ise içinde patladığını söyleyen Canlı, “Oldukça geniş bir yarıçap içerisinde etkili, yani vurmasına gerek yok. Çok etkili harp başlığı var, tehditlerin tamamını düşürüyor. Görev iptal edilirse meskun mahal üstündeyse havada patlatılıyor, değilse paraşüt açarak aşağı indiriliyor ve tekrar kullanıma hazırlanıyor.” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.