adplus-dvertising

Fed yılın son faiz kararını açıkladı! ABD Merkez Bankası Fed, faizi son 15 yılın zirvesine çıkardı

Tüm dünya nefesini tutmuş ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararını bekliyordu. Fed’in faiz kararı belli oldu. Art arda 7. kez faiz yükselten Fed, politika faizini yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı. Böylece ABD’de faiz 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. İşte son dakika fed faiz kararı haberinin detayları…
Takip et
Fed yılın son faiz kararını açıkladı! ABD Merkez Bankası Fed, faizi son 15 yılın zirvesine çıkardı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel piyasalar bir süredir Fed’in faiz kararına kilitlenmişti. Yatırımcıların odağında yer alan Fed faiz kararı öncesinde ABD Merkez Bankası’nın 50 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözlü yönlendirmelerinin de gelecek dönem bakımından büyük bir önem taşıdığı ifade ediliyordu. New York borsası ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararları öncesi güne karışık başlamıştı. Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz kararı belli oldu.

FED’DEN ÜST ÜSTE BEŞİNCİ KEZ 50 BAZ PUAN ARTIŞ

ABD Merkez Bankası politika faizini art arda beşinci kez 50 baz puan artırarak yüzde 4,25-4,50 aralığına çıkardı.

FAİZ SON 15 YILIN ZİRVESİNDE

Fed 50 baz puanlık faiz artışıyla 75 baz puanlık faiz artışı serisinin ardından sıkılaşma temposunu yavaşlatmış oldu. Fed’in son faiz artışıyla politika faizi 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

FED’İN FAİZ BEKLENTİSİ

Faiz kararıyla birlikte Fed yetkililerinin para politikası patikasındaki beklentilerini ortaya koyan noktasal tahminleri de yayımlandı. Buna göre yetkililer gelecek yıl sonunda politika faizinin yüzde 5,1 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördü.2024 için beklenti ise daha önceki beklentilere kıyasla artırılarak yüzde 4,1 seviyesinde belirlendi.

ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞ YAVAŞLADI

ABD’de son gelen enflasyon verileri fiyat artışlarında ivmenin yavaşladığına işaret etmişti. Ülkede Kasım ayında enflasyon yüzde 7,1 ile piyasa beklentilerinin de altında kalmıştı. ABD’de enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle Kasım’da yavaşladı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ile tahminlerin altında kaldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.