Fed, toplantı tutanaklarını yayımlandı!

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda Fed yetkilileri kasım yahut aralık ayında varlık alımlarının azaltılması yönünde sinyal verdi.
Takip et
Fed, toplantı tutanaklarını yayımlandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 21-22 Eylül toplantının tutanakları bugün yayımlandı. Tutanaklar, Fed mensuplarının geçtiğimiz ay yapılan toplantıda tahvil alım programının Kasım ayında azaltılmaya başlanmasına ve alımların gelecek senenin ortasında sona erdirilmesi ihtimaline yönelik planları gözden geçirdiklerini gösterdi.

21-22 Eylül toplantı tutanakları FOMC mensuplarının yüksek enflasyon ve kuvvetli talebin gelecek sene daha sıkı para politikasının gerektirebileceği ortamda, aylık 120 milyar dolar büyüklüğündeki Hazine kağıdı ve mortgage destekli menkul kıymet alımlarının nasıl azaltılmaya başlanacağı konusunda kuvvetli bir konsensüs içinde olduklarını ortaya koydu.

‘TOPARLANMA GENEL OLARAK RAYINDA’

FOMC tutanaklarında, “Katılımcılar, ekonomik toparlanmanın genel olarak rayında olduğunu, kademeli bir varlık azaltım sürecinin gelecek senenin ortasında tamamlanmasının büyük ihtimalle uygun olacağını değerlendirdiler” ifadelerine yer verilirken, varlık azaltımının azaltılması konusunda bir kararın gelecek toplantıda verilmesi halinde, aylık alımlarda azaltım sürecinin Kasım yahut Aralık ayı ortasında başlayabileceğini vurguladılar.

Tutanaklarda öte yandan, “Katılımcılar, varlık alımlarında azaltıma başlamakla alakalı olan “mühim oranda ilerleme” standardının Komite’nin federal fon faiz oranları konusundaki sözlü ilerlemesindeki kriterden çok farklı olduğunu yinelediler. Komite, federal fon faizleri için hedef aralığın artırılmaya başlanmasından önce farklı ve daha zorlu testlerin oluşturulacağını vurguladı” ifadeleri de yer aldı.

DOLARDA YENİ REKOR

FOMC’de bazı katılımcılar enflasyonun 2022’de yüksek kalmaya devam edeceğini, risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtirlerken, enflasyonda yukarı yönlü risklerin beklenenden daha uzun süre devam edebileceğine, özelliklede iş kuvveti ve öbür arz yetersizliklerinin hali hazırda öngörülenden daha uzun süreli olacaklarının kanıtlanması halinde bunun olabileceğini söylediler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.